reklamı kapat

POPÜLER

Huawei
Huawei MateBook X Pro 2024

Intel işlemcili Huawei MateBook X Pro 2024, ABD’de hiç hoş karşılanmadı

980 gramlık ağırlık değeriyle öne çıkan Huawei MateBook X Pro 2024 kısa süre önce tanıtıldı ve ABD’de hiç hoş karşılanmadı.

Dikkat çekmeyi başaran Huawei MateBook X Pro 2024, hafif olmasına rağmen en üstte güçlü Intel Core Ultra 9 işlemci (40W) ile donatılabiliyor. İşte tam olarak bu durum ABD’de sorun oldu, Huawei’ye yönelik ABD ambargosu varken şirkete yapay zeka özelliklerine sahip bir Intel işlemcinin verilmesi nedeniyle Biden yönetimi eleştirildi. Trump döneminde verilen özel izin üzerinden Intel, yeni değil 2020’den bu yana Huawei’ye Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarlarında kullanması için işlemci sağlıyor. Yeni model sonrasında yine gündeme gelen bu konu hakkında Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Michael Gallagher, “Washington DC’deki en büyük gizemlerden biri, Ticaret Bakanlığı’nın neden ABD teknolojisinin Huawei’ye gönderilmesine izin vermeye devam ettiğidir” dedi. Ticaret Bakanlığı ve Intel bu konuda yorum yapmayı reddetti. Huawei ise yorum taleplerine henüz yanıt vermemiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

16 GB ya da 32 GB RAM ile tercih edilebilen dizüstü için 1 TB ve 2 TB’lık SSD depolama seçenekleri sunuluyor. Oyun değil iş / eğlence / eğitim tarafına odaklanan Windows 11’li model, 14,2-inç boyutundaki ekranında 3120×2080 piksel çözünürlük sunuyor. 3:2 en-boy oranına sahip olan bu 120 Hz’lik OLED ekran, yüksek bir renk doğruluğu, gerçek siyahlar ve 1.000 nit parlaklık getiriyor.

Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, iki adet Thunderbolt 4 ve bir adet USB-C portuyla donatılan MateBook X Pro 2024’ün kalınlığı ise 13,5mm olarak açıklanıyor. 70 Wh batarya taşıyan ve burada 140W şarj desteği sunan üst seviye seçenek, 1080P kamerayla geliyor ve oldukça sağlam olduğu açıklanan havacılık sınıfı magnezyum alaşım gövdesiyle de öne çıkmayı başarıyor. Bazı yapay özellikleri taşıdığı aktarılan ancak bu konuda çok fazla detaylandırılmayan ürün, altı hoparlör üzerinden yüksek bir ses performansı ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei MateBook X Pro 2024 yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli