reklamı kapat

POPÜLER

Huwei LOG Tasarım

Huawei, çip üretim makineleri için büyük yatırımlar yapıyor

Çin merkezli en büyük teknoloji firmalarından Huawei, çıkan haberlere göre çip üretim makineleri için büyük yatırımlar yapıyor.

Huawei, ABD ambargosu altında olduğundan alanın lideri ASML’den veya diğer üreticilerden özel çip/işlemci üretim makineleri satın alamıyor. İnanılmaz hassas ve pahalı olan bu makinelere erişimi olmadığı için Huawei mecburen bir kez daha içe dönüyor. Şirketin kendi çip makinelerini üretmek adına kurulan ARGE merkezine milyarlarca dolar yatırım yaptığı belirtiliyor. Nikkei’ye göre bu ARGE merkezi şu anda Şangay yakınlarında inşa ediliyor. Bu merkez ile ana hedef ise, ASML, Canon ve Nikon tarafından üretilen makinelerle rekabet edebilecek çip üretim araçları geliştirmek olarak açıklanıyor. Daha düşük “nm” seviyesinde üretim için daha gelişmiş makinelere ihtiyacı bulunan şirket, bildiğimiz kadarıyla bunun için eski ASML çalışanları da dahil olmak üzere çok sayıda tecrübeli personeli bünyesine katıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce 980 gramlık ağırlık değeriyle öne çıkan Huawei MateBook X Pro 2024 ABD’de hiç hoş karşılanmamıştı. MateBook X Pro 2024, hafif olmasına rağmen en üstte güçlü Intel Core Ultra 9 işlemci (40W) ile donatılabiliyor. İşte tam olarak bu durum geçtiğimiz ay ABD’de sorun oldu, Huawei’ye yönelik ABD ambargosu varken şirkete yapay zeka özelliklerine sahip bir Intel işlemcinin verilmesi nedeniyle Biden yönetimi eleştirildi. Trump döneminde verilen özel izin üzerinden Intel, 2020’den bu yana Huawei’ye Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarlarında kullanması için işlemci sağlıyor.

Yeni model sonrasında yine gündeme gelen bu konu hakkında Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Michael Gallagher, “Washington DC’deki en büyük gizemlerden biri, Ticaret Bakanlığı’nın neden ABD teknolojisinin Huawei’ye gönderilmesine izin vermeye devam ettiğidir” dedi. Ticaret Bakanlığı ve Intel bu konuda yorum yapmayı reddetmiş, Huawei ise yorum taleplerine yanıt vermemişti. Daha sonra ise ABD Ticaret Bakanlığı Huawei’ye çip/işlemci ihracatı için verilen bazı lisansları iptal ettiklerini söyledi. Bu lisansların ne olduğu henüz detaylandırılmadı ancak bu süreçten özellikle Intel ve Qualcomm zararlı çıkacak. Qualcomm da Huawei’ye uzun zamandır 5G desteği olmayan işlemiler sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MateBook X Pro 2024’ün diğer detayları ise şöyle: 16 GB ya da 32 GB RAM ile tercih edilebilen dizüstü için 1 TB ve 2 TB’lık SSD depolama seçenekleri sunuluyor. Oyun değil iş / eğlence / eğitim tarafına odaklanan Windows 11’li model, 14,2-inç boyutundaki ekranında 3120×2080 piksel çözünürlük sunuyor. 3:2 en-boy oranına sahip olan bu 120 Hz’lik OLED ekran, yüksek bir renk doğruluğu, gerçek siyahlar ve 1.000 nit parlaklık getiriyor.

Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, iki adet Thunderbolt 4 ve bir adet USB-C portuyla donatılan MateBook X Pro 2024’ün kalınlığı ise 13,5mm olarak açıklanıyor. 70 Wh batarya taşıyan ve burada 140W şarj desteği sunan üst seviye seçenek, 1080P kamerayla geliyor ve oldukça sağlam olduğu açıklanan havacılık sınıfı magnezyum alaşım gövdesiyle de öne çıkmayı başarıyor. Bazı yapay özellikleri taşıdığı aktarılan ancak bu konuda çok fazla detaylandırılmayan ürün, altı hoparlör üzerinden yüksek bir ses performansı ortaya koyuyor.

Huawei haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER