reklamı kapat

POPÜLER

Tüm şehri yeni nesil otopilot sistemiyle dolaşan Tesla’nın heyecan verici yolculuğu [Video]

Yeni nesil otopilot sistemi olan Hardware 2‘nin tanıtımını gerçekleştiren Tesla, beklenenin aksine oldukça gelişmiş yeteneklerle kullanıcıların karşısına çıktı.

Geride bırakmaya hazırlandığımız haftanın başında gerçekleşmesi beklenen ve Elon Musk tarafından iki gün ileriye atılan Tesla etkinliği gerçekleşti. Etkinlik kapsamında en çok merak edilen yenilikler arasında olan, yeni nesil otonom sürüş sistemi hakkında açıklamalarda bulunan Elon Musk, beklenenin bir adım ötesinde bir teknolojiyi kullanıcılara sundu ve ekledi; bugünden itibaren alınacak olan Model 3 dahil bütün Tesla modelleri en son teknoloji otopilot özelliğine sahip olacak.

Bosch’un geçtiğimiz hafta Avusturalya yollarında gerçekleştirdiği otonom sürüş prototip denemesi, kendi geliştirdiği otonom sürüş sisteminin entegre edildiği Tesla Model S ile yapılmıştı. Bosch’un prototip aşamasında olan otonom sistemini dördüncü seviye özelliklere sahip olduğunu açıklaması, Tesla etkinliğinde açıklanacak olan otopilot sisteminin de bu seviyede olacağı düşüncesini akıllara getirdi. Lakin Elon Musk’ın etkinlikte tanıttığı sistemin beşinci seviyede olduğunu açıklaması beklentileri bir adım ötede karşıladı.

teslahardware2
Otopilot Hardware 2 olarak tanıtılan yeni nesil sistem dahilinde bulunan sekiz adet kamera ve 360 derecelik algılama sistemi güvenlik standartlarına yeni bir boyut getiriyor. Otomobili 360 derecelik açı ile koruyan algılama sisteminin 250 metreye kadar algılama mesafesine sahip olması herkesi etkileyen bir değer olarak ön plana çıktı. Hardware 2 dahilinde yer alan ultrasonik (yüksek algılama yeteneği) sensörler sunulacak güncelleştirme ile daha keskin bir hale getirilecek. Otomobilin önünde konumlandırılacak olan radar sistemi yağmur, sis gibi hava şartlarını algılayarak sürüş karakterinde gözle görülür bir değişiklik sağlayacak. Güncellemeyle birlikte şerit uyarı sistemi, acil fren sistemi, çarpışma uyarı sistemi de geliştirilmiş bir şekilde Tesla modellerindeki yerini alacak.

Tesla’nın Mayıs ayında yaşanan ölümlü kazanın ardından karşılaştığı zorlu süreç ve Alman yetkililerden gelen resmi uyarı son zamanların tedirgin geçmesine neden olmuştu. Lakin etkinlikte tanıtılan yeni nesil otopilot ve geliştirilmiş güvenlik sistemleri Elon Musk ve ekibinin uzun bir süre elinin güçlü olmasını sağlayacak gibi gözüküyor.

YORUMLAR