reklamı kapat

POPÜLER

15 saniyede 0’dan 200’e: Aston Martin AM-RB 001

20 Ekim 2016

Aston Martin tarihinin en hızlı modellerinden biri olmaya hazırlanan hiper otomobil AM-RB 001‘in teknik değerleri gün yüzüne çıkmaya başladı.

Otomobiller insanları bir yerden bir yere götürmeye yarayan araçlardan sadece biri. Ama bazı otomobiller kullanıcısına bu tanımın ötesinde bir deneyim sunuyor. “Aston Martin AM-RB 001” bu adı ilk olarak Temmuz ayında yapılan görkemli tanıtım ile duyduk. Ortaya çıktığı ilk andan itibaren herkes tarafından inanılmaz ilgi gören bu hiper otomobil artık resmi değerleriyle karşımızda. “Hiper” sıfatını en çok hak eden otomobillerden olacak olan Aston Martin AM-RB 001, marka tarihinin en hızlı otomobillerinden biri olmaya hazırlanıyor.

astonmartin5
Red Bull Racing ile birlikte ortaklaşa geliştirilen otomobil aeorodinamik açıdan üzerinde ders verilebilecek bir yapıya sahip. Modelin en etkileyici değerlerinden birisi de ayrı bir parantez açmamız gereken yere basma kuvveti (downforce). Aston Martin AM-RB 001’da aerodinamik geliştirmelerle birlikte neredeyse 2 kilogramlık bir downforce değeri elde ediliyor. Bu değerde aracın yüksek hızlarda inanılmaz bir sürüş deneyimini sunacağı anlamına geliyor. Dünya genelinde toplamda 175 adetlik üretim rakamı ile sınırlandırılacak otomobilin 150 tanesi sokak modeli olarak sınıflandırılırken kalan 25 adet ise pist için üretilecek. Aston Martin AM-RB 001’in teknik detaylarında yer alan göz alıcı diğer değer ise otomobilin 0‘dan 200‘e sadece 15 saniyede erişebiliyor olması. Aston Martin ve Red Bull ekibinin AM-RB 001 için belirlediği satış rakamı ise 3 milyon dolar civarında.

VİDEO