reklamı kapat

POPÜLER

Resmen açıklandı; Aston Martin’in hiper canavarı “fantastik” bir isimle geliyor [Video]

07 Mart 2017

Aston Martin’in geçtiğimiz süreçte prototip olarak karşımıza çıkardığı hiper otomobilinin üretim sürecinde sahip olacağı isimi nihayet belli oldu.

Aston Martin ve Red Bull Racing ortaklığıyla geliştirilen ve toplamda 175 adetlik üretim rakamıyla sınırlandırılacak olan AM-RB 001 projesinin tanıtımının ardından yaklaşık 5 aylık bir süre geçti. İki kapı coupe tasarımına sahip olan araçta 6.5 litrelik on iki silindirli motorla birlikte Rimac’ın ürettiği hibrit sisteminin yer aldığı, bu ortaklık sonucu aracın 1000 beygir civarında bir güce sahip olduğu geçtiğimiz süreçte dile getirilen detaylar arasındaydı. Üretimine 2018 yılında başlanılması planlanan modelin prototip versiyonuyla telaffuz edilen kod adı, bugün yerini resmen açıklanan ve üretim sürecinde kullanılacak isme bırakıyor.


Formula 1 otomobillerinde yer alan kinetik enerji geri kazanımı (KERS) sisteminin de kullanıldığı belirtilen modelin isminin Aston tarafından düzeltilerek resmi üretim sürecinde “Valkyrie” olacağı duyuruldu. İskandinav mitolojisinde yer alan Valkyrie’lar (Velkür), Odin’in yardımcıları olarak bilinen ve kanatlı olarak tasvir edilen karakterler olarak öne çıkıyor. Aston Martin, yeni hiper otomobiline Valkyrie adını vererek Vantage, Virage ve Vulcan gibi isimlerin ardından “V” harfi ile başlayan model geleneğini devam ettiriyor. Aston Martin Valkyrie’ın etiket fiyatının 3 milyon dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

VİDEO

YORUMLAR