reklamı kapat

POPÜLER

Mühendislik harikası Aston Martin Valkyrie’nin motor özellikleri detaylandı

Geliştirme sürecinde sona yaklaşılan Aston Martin Valkyrie, motor bölümünden gelen yeni detaylarla sahip olacağı nitelikler hakkında ipucu vermeye devam ediyor.

Aston Martin ile Red Bull Racing ekibini tek bir amaç için ortak noktada buluşturan Valkyrie projesi için geri sayım sürecimiz devam ediyor. Prototip olarak tanıtılmasıyla birlikte büyük bir ilgi çekmeyi başaran bu hiper canavar, barındırdığı hibrit Formula 1 teknolojisiyle kendinden sonra gelecekler için yeni bir kulvar da oluşturmuştu. Geçtiğimiz günlerde seri üretim formuyla ilgili bir sızıntı üzerinden değerlendirmesini yaptığımız Aston Martin Valkyrie, Cosworth destekli motorunun teknik değerlerinin netleşmesiyle asfalta iniş sürecinde artık uzatmaları oynuyor. 6,5 litre hacimli V12 makinenin temele alındığı birlikteliği içten yanmalı motorda zirve nokta olarak nitelendiren geliştirme ekibinin paylaştığı rakamlara baktıkça dile getirilen sıfatların ne denli doğru olduğunu da görebiliyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlamlık ön planda

Bu zamana kadar kendisiyle ilgili paylaşılan bilgiler arasında ürettiği 1.013 PS’lik gücün öne çıkartıldığı makine devir çevirme konusunda da fantastik noktalarda geziniyor. 11.100 devirde hacim başına 154 beygir gibi bir oranın telaffuz edildiği motorun tork değeriyse 740 Nm gibi çok da etkileyici olmayan seviyelerde geziniyor. Aston Martin ekibinin yaptığı optimizasyonlarla birlikte aracın toplam ağırlık konusunda elde edeceği artıların bugün dile getirilen rakamları anlamlı kılacağına da hiç şüphe yok. Motor bölümünde kullanılan tüm parçaların maksimum dayanıklılık minimum ağırlık kriteri üzerine üretilmesi, ortaya sadece 206 kilogram ağırlığına sahip böylesine verimli bir sonuç çıkartmış. Önümüzdeki yıl içerisinde resmin tamamını anlamlandıracak 0-100, 0-200 ve maksimum hız gibi rakamlar çıtanın konulduğu yeri de görmemizde yardımcı olacak.

İlginizi çekebilir

Aston Martin DBX SUV