reklamı kapat

POPÜLER

Aston Martin

Aston Martin cephesinin merakla beklenen hiper otomobilinin ismi netleşti

Ortaklığın ilk modelinde olduğu gibi yine mitolojiden faydalanan Aston Martin, ortadan motorlu yeni canavarı için önemli bir adımı daha geride bıraktı.

Red Bull Racing ile olan motor sporları ortaklığını Valkyrie modeliyle sokaklara hiper seviyede taşıyan marka, sürecin ikinci modeli için geri sayıma devam ediyor. İlk olarak geçtiğimiz mart ayı içerisinde duyurusu gerçekleştirilen ortadan motorlu yeni model, o dönem AM-RB 003 adıyla karşımıza çıkartılmıştı. Aradan geçen 3 aylık zaman diliminin ardındansa otomobilin seri üretim formunda üzerinde taşıyacağı isim resmi kaynaklar tarafından duyuruldu. CEO Andy Palmer‘ın sosyal medya hesabında da yer verdiği “Valhalla” ismi, markasının “V” harfli isim başlangıcı stratejisinin bir devamı olarak ürün gamındaki yerini alacak. İngiliz üretici aracın ismi, Valkyrie ile aynı felsefeyi paylaşıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aston Martin Valhalla hakkında bilinmesi gerekenler

Adının netleşmesinin ardından artık daha somut beklentiler üzerinden kendisini değerlendirebileceğimiz Aston Martin Valhalla tahmin edebileceğiniz üzere sınırlı üretim bir otomobil olacak. Sadece 500 örnekle kullanıcılara sunulacak olan otomobil tamamen karbon fiber alaşım malzemeden üretiliyor. Modelle ilgili masada görünen teknik özelliklere baktığımızda motor bölümünden turbo beslemeli V6 makinenin sorumlu olduğunu görüyoruz. Formula 1 temelli geliştirilen 8 ileri çift kavrama şanzımanla kombin edilecek olan bu motor 1.000 beygir güç üretebilecek nitelikte. Sınırlı kaymalı diferansiyel ve elektronik destekli dört tekerlekten çekiş gibi altyapı elemanlarıyla yere aktarılacak olan bu rakam, Valhalla’yı 2,5 saniyede 0’dan 100’e çıkartabilecek. Maksimumda erişilebilecek olan hız değeriyse 345 km/s olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili video

Aston Martin Valkyrie motor sesi