reklamı kapat

POPÜLER

Alman hükümetinden Tesla’ya uyarı

Tesla, otonom sürüş ile ilgili geliştirmelere son sürat devam ederken Almanya hükümetinden hiç beklenmedik bir mektup aldı. Otopilot sistemi ile alakalı gelen mektupta “yanlış yönlendirici” ibaresi dikkat çeken detaylar arasında.

Otonom sürüş konusunda şu anda belkide diğer üreticilerden bir adım önde olan Tesla’ya beklenmedik yerden uyarı geldi. Otopilot sistemi ile alakalı doğrudan bir mektup gönderen alman yetkililer Tesla’nın gerek reklamlarında gerekse açıklamalarında “Otopilot” kelimesini vurgulamamasını istedi. Yetkililerin ise konu ile ilgili savunması şu yönde;
Tesla’nın otopilot sistemini sürekli ön plana çıkarması sürücüler tarafından, aktif sürüş sırasında dikkatlerini yola vermesinin gerek olmadığının anlaşılmasına neden olabilir.
teslaotopilot

Mektup, Alman Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt tarafından “yanlış yönlendirici” notu ile geçtiğimiz Cuma günü gönderildi. Mektubun genel konusu ise kullanıcıların yanlış beklentiler doğrultusunda yaşanacak olan yanlış anlaşılmayı önlemek üzerine olarak nitelendirildi. Tesla’nın geçtiğimiz süreçte yayınlamış olduğu güncellemeler ile otonom sisteminin en güncel haline kavuştuğunu belirten yetkililer, araç dahilinde sunulan sistemler ile birlikte sürüş asistanının, sürücülerin dikkatlerini yoldan ayırmaması gerçeğini değiştirmediğinin altı çizildi ve almanya’da geçerli olan trafik kuralları bir kez daha hatırlatıldı. Bu konu ile alakalı üreticilerin hiçbir önlem almadığını söylemek ise biraz haksızlık olabilir. Diğer tüm otonom sistemlerde gibi Tesla’nın sisteminde de belirli periyodik aralıklar ile sürücülerin direksiyon ile temas haline geçmesi hakkında uyarı verilmesi üzerine çalışılıyor. Mercedes E-Class’ta yer alan sistem bu uyarıyı otuz dakikada bir verirken Tesla’nın önümüzdeki günlerde tanıtacağı en gelişmiş otopilot sisteminde bu sürenin daha da aza indirgenmesi bekleniyor.

Tesla yetkilileri ise konu ile alakalı; “Tesla’nın otopilot sistemi, sürücüler için çok daha az stresli ve güvenli sürüşü sağlamak adına ortaya çıkmış bir sistemdir. Otopilot sistemi ve sürücü asistanı ile alakalı sistem gerekliliklerini ve sürücülerin her zaman dikkatlerini yola vermelerini belirtmiş olup kullanıcılarımıza her zaman doğru ve açık bilgilendirme sağlamaktayız. Tıpkı uçaklarda olduğu gibi otomobillerde olan otopilot sistemleri de manuel sürüşe oranla daha güvenli bir sürüş imkanı sunmaktadır.” diyerek sistemle alakalı herhangi bir sorun yaşanmadığının sinyalini verdi.

VİDEO

YORUMLAR