reklamı kapat

POPÜLER

Uçakta Galaxy Note7 taşımak artık federal bir suç

Bazı kullanıcıların Samsung’un resmi olarak cihazları defalarca geri çağırmasına rağmen Galaxy Note7‘lerinden vazgeçmekte zorlandığı bir gerçek. Ancak durum ciddiyetini koruyor. Öyle ki Galaxy Note7’yi uçağa sokmak artık federal bir suç.

Galaxy Note7’ler patlıyor ve Samsung bu sorunun sebebini hala bulabilmiş değil. Bu durumda tüm Galaxy Note7’lerin “yok edilmek” üzere çağırılması oldukça anlaşılabilir bir durum. Patlama olayının sebebinin bulunamaması ve önlenememesi ise sadece kullanıcıyı değil onlarca insanın hayatını tehlikeye atabilir. Bu sebeple Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) geçtiğimiz hafta uçağa sokmayı yasakladığı Galaxy Note7’lerin bir şekilde uçağa sokulmasını da federal bir suç olarak ilan etti.

FAA’nın aldığı kararlara göre 15 Ekim‘den itibaren herhangi bir şekilde ne kargo bölümünde ne de kabinde Galaxy Note7 taşınabilir. Bir şekilde Galaxy Note7’sini beraberinde uçağa getirmiş olan kullanıcıların cihazı kapatması ve kesinlikle şarj etmemesi belirtiliyor. Aynı zamanda cihazın alarm gibi yanlışlıkla açılmasını sağlayacak herhangi bir özelliğinin etkisiz hale getirilmesi gerektiği belirtiliyor. Kabin görevlilerinin uçuştan önce kullanıcıları uyarması ve beraberinde Galaxy Note7 getirmiş olan bir yolcu olması durumunda yolcunun bagajıyla beraber uçaktan indirilene kadar uçuşu ertelemesi de söz konusu.

Uçağa Galaxy Note7 ile binen yolcuların kural ihlali gerçekleştirdiği gerekçesiyle 179.933 dolara varan para cezası ödemesi gerekiyor. Aynı zamanda yolcuların 10 yıla varan hapis cezası alması da mümkün.

Samsung’un başlattığı iade ve değişim süreciyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR