reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S kendi kendine giderken mışıl mışıl uyuyan sürücü [Video]

Sürücüsüz otomobil teknolojisinin arkasındaki en temel fikir sonunda gerçekleşti. Otomobil kendi kendine yol alırken mışıl mışıl uyumak. Otopilot özellikli Tesla Model S ile tam olarak bunu gerçekleştiren sürücü, sürücüsüz otomobilin asıl amacını net bir şekilde gözler önüne serdi.

Araçla yol alırken bir yandan e-postaları kontrol etmek, internette gezinmek, mesajlaşmak ve en önemlisi sabahın köründe işe giderken biraz daha uyuyabilmek. Sürücüsüz otomobilin özeti bu desek yanılmayız. Haberimize konu olan sürücü ise Tesla Model S ile bunların en sonuncusunu ve en güzelini gerçekleştirdi. Videonun kurgu olma ihtimali de mevcut ancak uyuyuş şeklini ve otopilot olsun olmasın bunu çoğu sürücünün gerçekleştirdiğini düşünürsek gerçek olma ihtimali daha yüksek.

Tesla daima araç otopilot modundayken sürücülerin her an kontrole geçecekmiş gibi “uyanık” olmalarını söylüyor. Zira Tesla’nın otopilot modu sonsuza kadar sürmüyor. Otomobilin kendi kendine gitmesi için gereken veri kesildiği andan itibaren Model S uyarı vermeye başlıyor. Sürücü belli bir süre içinde kontrolü ele almazsa, otomobil de sürücünün bilincini kaybettiğini düşünüyor ve yavaşlayarak kendini kenara çekiyor. Videoda ise otopilot özelliği sürücüsünü uyandırmaya kıyamamış görünüyor.