reklamı kapat

POPÜLER

Kaza yapan suçu Tesla’ya atıyor [Video]

Tesla Model X‘in kendi kendine hızlanarak önündeki binanın duvarına çarptığını iddia eden araç sahibine karşın Tesla, otomobilin kayıtlarına bakarak olayda sürücünün kesinlikle gaz pedalına basmış olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya’da bir Tesla Model X, içinde sürücüsü varken ve park etmek üzereyken bir binanın duvarına çarptı. Otomobilin beş gün önce aldığını ifade eden araç sahibine göre olayda Tesla’nın otomatik pilot yazılımı suçu. Fakat Tesla, o sırada 10 km/s hızla seyretmekte olan araçta sürücünün gaz pedalına bastığının otomobilin kayıtlarında yer aldığını ifade ediyor.

Tesla, otomatik pilotta gidebilen, şeridinde kalabilen, hızını sabitleyebilen ve öndeki araçla mesafesini koruyabilen bir elektrikli otomobil. Bonus olarak da otoparktan kendi kendine çıkabiliyor veya içinde sürücü yokken kendi kendini garaja düzgün şekilde park edebiliyor. Otomatik pilot konusunda Tesla’nın her zaman söylediği şey şu: Direksiyondan elinizi çekmeyin çünkü bu sürücüsüz otomobil değil.

Olayın ardından Tesla’dan bir sözcünün Electrek‘e yaptığı açıklamaya göre kayıtlara bakıldığında, kaza anında otomatik pilotun veya hız sabitleyicinin devrede olmadığı ve kontrolün tamamen sürücüde olduğu görülüyor. 10 km/s hızla giderken sürücü birden bire gaz pedalına uyguladığı gücü yüzde 100 artırıyor ve otomobil de buna uygun olarak hızlanıyor. Aracın sahibi ise Model X’in beklenmedik şekilde hızlanarak binaya çarptığı iddiasını sürdürüyor. Olayda sürücünün hafif yaralandığı belirtiliyor.

Benzer bir olay geçen ay Utah’ta yaşanmış, otomobilini park edip aracın yanından ayrılan kullanıcı geri döndüğünde otomobili öndeki römorka çarpmış olarak bulmuştu. O olaydaki sürücü de suçu Tesla’ya atmış fakat Tesla otomobilin kayıtlarını incelediğinden Çağır özelliğinin devreye sokulduğunu gördüklerini söylemişti.

VİDEO