reklamı kapat

POPÜLER

Kalbi olmadan sırt çantasındaki yapay kalp cihazıyla 555 gün yaşadı

Genellikle herhangi bir sağlık problemi olayan sporcularda ani ölümlere sebep olmasıyla bilinen bir tür genetik kalp rahatsızlığı bulunan Stan Larkin, geçici yapay kalp cihazıyla bir yıldan uzun süre yaşadı. Bu süre boyunca kalp nakli için bekleyen Larkin, geçtiğimiz ay başarılı bir operasyon geçirerek normal hayatına geri döndü.

Hem kendisi hem de kardeşinde aynı hastalık olduğu halde geçtiğimiz yıl University of Michigan Frankel Cardiovascular Center‘da yoğun bakımda tedavi gören 25 yaşındaki Stan Larkin, diğer destek ünitelerinin yetersiz kalacağı sebebiyle bir süreliğine SynCardia yapay kalp cihazı ile yaşamaya başladı.

Tam adı SynCardia Freedom Portable Driver olan 6 kilogramlık bu makine, kalbin görevini yerine getirebilmek ve vücuda kan pompalayabilmek için sıkıştırılmış hava kullanıyor. Kalbin tamamının iflas ettiği vakalara uygun olmayan diğer yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlar için geliştirilen cihazı sırtındaki çantada taşıyan Larkin, kalp nakli ameliyatını olana kadar hayatının bir yıldan fazlasını; tam olarak 555 gününü bu çantayla geçirdi.

Geçtiğimiz mayıs ayında nakil ameliyatı gerçekleşen Larkin’in sağlığına tamamen kavuştuğu ifade ediliyor.