reklamı kapat

POPÜLER

yapay kan

Artık insan kanı fabrikalarda mı üretilecek?

Yapay organ ve dokuların üretimi için araştırmacılar var gücüyle çalışıyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde 3D yazıcıyla üretilen biyoyapay kalp haberi tıp dünyasını yakından takip eden herkesi bir hayli heyecanlandırmıştı. Kan nakli de organ nakli gibi uygun donörün bulunması açısından stresli bir işlem. Uyum sorununa çözüm getirmenin yanı sıra kaynak kısıtlamasını da gidermek isteyen araştırmacılar, kök hücrelerden evrensel uyumluluğa sahip yapay kan üretmeyi başardıklarını ve insan deneylerine yakında başlayacaklarını müjdeledi.

Kök hücrelerden alyuvar üretmek için yeni bir yöntem geliştiren araştırmacıların açıklamasına göre, insan vücudundan alınan hücreler öncelikle bir geri dönüşüme uğrayarak kök hücreye dönüştürülüyor. Ardından insan vücudundaki işlemlerin taklit edilmesiyle kök hücreler evrensel donör olan 0 tipi alyuvarlara dönüşüyor.

yapay kan
Aslında bilim insanlarının yapay kan konusundaki ilk çalışması bu değil, ancak geliştirilen kanın insanlarda denenecek aşamaya getirilmesi bir ilk. İnsanlarda yapılacak ilk klinik çalışmaların 2016 sonunda veya 2017 başında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Dahası yeni yöntemin insanlarda da başarılı olması halinde gelecekte büyük ölçekli kan üretimi mümkün hale gelerek, özellikle az gelişmiş ülkelerde yaşanan kan sıkıntısına çözüm sağlanacak.

Şu anda araştırmacıların kullandığı kan üretim işlemi endüstriyel ölçekte uygulanacak kadar hızlı olmasa da, yapay kan fabrikalarını bir gün göreceğimizin bir işareti. İnsanlar kadar vampirlere de gün doğdu desek yeridir.