reklamı kapat

POPÜLER

Chrome LOG Tasarım

iOS için Chrome tarayıcıda artık adres çubuğu aşağıya alınabiliyor

Safari için atılan bir adımın çok uzun zaman önce Chrome tarayıcı için de geleceği aktarılmıştı. Bugün iOS sürümünde beklenen yeni dönem resmi olarak başladı.

iOS’taki Apple imzalı Safari tarayıcı biliyorsunuz iOS 15’ten bu yana adres çubuğunu isterseniz ekranın alt kısmına konumlandırmanıza imkan tanıyor. Burada kullanıcılara seçme şansı veriliyor, işte bu birçok kişinin hoşuna giden imkan bugün iOS için Chrome tarayıcıda da devreye alınıyor. Artık adres çubuğunun üstüne uzun süre basınca açılan menüden konum değişikliği yapabiliyorsunuz. Herkes için yakında çıkacağı aktarılan altyapı (Sürecin ilginç olarak Android’e ne zaman geleceği belli değil), özellikle Pro Max” serisi büyük ekranlı iPhone’ların kullanıcılarını memnun edecek. Bunu diyoruz çünkü adres çubuğunu ekranın alt kısmına almak, bu telefonlardaki tek el kullanımını çok ciddi şekilde rahatlatacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS tarafında çok fazla tarayıcı seçeneği bulunuyor ancak halen en çok kullanılan seçenek yerleşik geldiğinden Safari oluyor. Aslında iOS tarafında Chrome ya da Opera tercih edenler de temelde Safari kullanıyor. Çünkü Apple halen iOS’a getirilen tarayıcıların Safari ile aynı WebKit altyapısını kullanmasını zorunlu kılıyor.

Ancak bu durum ileride değişebilir. Peki bu tam olarak nasıl olacak? Avrupa Birliği tarafından atılan bir adım kapsamında masaya gelen bu ihtimal hakkındaki detaylara direkt olarak buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

Chrome güncellemesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli