reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome LOG Tasarım

Chrome için faydalı bir “IP Koruması” özelliği geliyor

Dünyanın en popüler internet tarayıcısı Google Chrome için faydalı bir “IP Koruması” özelliği geliyor, testler yavaş yavaş başlatılıyor.

“İnternet tarayıcıları daha fazla gizlilik sağlamak için çaba sarf ederken, IP adresleri kullanıcıların faaliyetlerini siteler arasında ilişkilendirmeyi mümkün kılmaya devam ediyor. Bu bilgiler zaman içinde birleştirilerek benzersiz, kalıcı bir kullanıcı profili oluşturulabiliyor ve bir kullanıcının web üzerindeki etkinliği takip edilebiliyor. Bu da kullanıcılar için ciddi bir gizlilik tehditi oluşturuyor. Ayrıca üçüncü parti çerezlerinin aksine kullanıcıların bu tür gizli izlemeden kurtulmaları için doğrudan bir yol da yok.” açıklamasını yapan Google, yavaş yavaş test edilmeye başlanan “IP Koruması” özelliği ile kişilerin IP adreslerini gizlemeyi hedefliyor. Google, IP adreslerinin gizli izleme potansiyelinin yanında trafik yönlendirme, dolandırıcılığı önleme ve diğer ağ görevleri gibi kritik web işlevleri için vazgeçilmez olduğunu biliyor, bu açıdan “IP Koruması” özelliği kapsamında kullanımı bozmadan güvenlik / gizlilik getirmek istiyor. Bunun için de trafiğin proxy’ler üzerinden geçirileceği, böylelikle de kullanımı bozmadan IP adreslerinin gizlenerek site takiplerinin önüne geçileceği aktarılıyor. Başta ABD’de başlayan testlerin ileride diğer ülkelere de getirilmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tarayıcı bundan önce adres çubuğu merkezli güncellemeler ile gündeme gelmişti. Eğer kaçırdıysanız Chrome adres çubuğu artık otomatik yazı düzeltme özelliğine sahip. Bu sayede adres ya da arama terimleri hatalarını tarayıcı sizin yerinize otomatik şekilde düzeltiliyor, bu özellik ufak da olsa zaman kazandırıyor. Adres çubuğu ayrıca artık yapılan güncelleme ile beraber kişilerin yer işaretleri ve geçmiş aramalarından öğrenerek arama / adres önerileri yapıyor.

Bu öneriler direkt olarak Google arama sonuçlarına değil adreslere yapılıyor, bu da ufak da olsa zaman kazancı sağlıyor. Artık mobil ve masaüstünde klasörün adını aramaya dahil ederek yer işaretleri klasörleri içinde de arama yapılabiliyor.

Popüler platformları artık direkt olarak Chrome adres çubuğundan karşınıza çıkaracağını belirten Google, bu özellikler ile şimdiden iyi geri dönüşler alıyor. Google Chrome kısa süre önce kişilerin hangi sekmenin ne kadar bellek / RAM kullandığını hızlıca görmesine imkan tanımaya da başlamıştı.

Bunun için açık sekmenin üstüne fareyi götürmek ve sadece 1 saniye beklemek yeterli oluyor. Sekme üstünde açılan pencerenin en altında, sayfanın kullandığı bellek / RAM miktarı canlı olarak görülebiliyor.

Chrome haberleri yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display