reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Hyundai

Hyundai ve Samsung arasında bir “batarya” ortaklığı da kuruldu

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Güney Kore merkezli Hyundai ve teknoloji devi Samsung arasında bir “batarya” ortaklığı da kuruldu.

Bugün iki dev ismin tam yedi yıllık bir batarya anlaşması yaptığı duyuruldu. Spesifik olarak Samsung’un “SDI” tarafıyla yapılan anlaşma kapsamında, Hyundai’nin gelecek tamamen elektrikli otomobillerine gelişmiş bataryalar sağlanacak. Burada özellikle Avrupa’da üretilen araçlara odaklanılacağı aktarılıyor, konu hakkında Samsung SDI Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Choi Yoon-ho, “Hyundai ile uzun vadeli ortaklığımızı gelişmiş teknolojilere ve üstün kaliteye sahip bataryalar sağlayarak genişleterek, şirketin küresel pazar liderliğini pekiştirmesine yardımcı olmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.” açıklamasında bulunuyor. Resmi duyuruda yer verilmiyor ancak Samsung’un önümüzdeki yedi yıl boyunca yaklaşık 500 bin elektrikli araca güç sağlayabilecek kadar batarya tedarik edeceği belirtiliyor, süreçte yüksek enerji yoğunluğuna sahip “P6” isimli bataryaların adı geçiyor. Bu bataryaların 2025 sonrasında kullanılacağı da gelen bilgiler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz ay iki dev firma yine bir araya gelmiş, yapılan resmi açıklama ile 2025 ve sonrasında satışa sunulacak Hyundai marka araçların ana işlemcisi Samsung tarafından geliştirilen Exynos Auto V920 olacak denilmişti. İki Güney Koreli markayı bir araya getiren bu anlaşmanın merkezindeki Exynos Auto V920, 10 çekirdekli bir işlemci ve bir otomobil içerisindeki sekiz farklı yüksek çözünürlüklü ekranın altında kalkabilecek güçlü bir GPU taşıyor.

Bir araca tam 12 farklı kamera yerleştirilmesine imkan tanıyan işlemci, otonom sürüş sistemleri için de geniş yetenekler getiriyor. Özel bir NPU yani yapay zeka işlem birimi olan Exynos Auto V920, 5G, GPS, Wi-Fi, Bluetooth ve USB-C gibi destekleri de eksik etmiyor. Otomotiv segmentinde çok önemli olduğu söylenen ASIL-B (Automotive Safety Integrity Level B) ile uyumlu olan işlemci, ihtiyaca bağlı olarak farklı LPDDR5 RAM’ler ile donatılabiliyor.

Hyundai ve Samsung anlaşmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli