reklamı kapat

POPÜLER

google play store Android

Facebook şifrelerini çalan Android uygulamaları ortaya çıktı

Android dünyasında tehlikeli uygulamalar bitmiyor. Bu sefer Facebook şifrelerini çalan dokuz farklı uygulama gündemde yer alıyor.

Dr. Web tarafından bulunduğu kadarıyla isimleri aşağıda yer alan, toplamda 6 milyona yakın oranda indirilen Android uygulamaları kişilerin Facebook giriş bilgilerini ele geçiriyor. Bu uygulamalarda Facebook’un girişi bilgilerini çalmaya yönelik hazırlanan özel bir yapı yer alıyor:

  • PIP Photo
  • -Processing Photo
  • -Rubbish Cleaner
  • -Inwell Fitness:
  • -Horoscope Daily
  • -App Lock Keep
  • -Lockit Master
  • -Horoscope Pi
  • -App Lock Manager

Bu uygulamaların keşfedildikten sonra Google Play Store’dan silindiği aktarılıyor. Ancak Google bu uygulamaları yüklü telefonlardan otomatik olarak silemiyor.

Eğer yüklendiyse bu uygulamaların telefonlardan kullanıcı tarafından manuel olarak silinmesi gerekiyor.

Facebook giriş bilgilerinin çalınması, uygulamalara Facebook üzerinden giriş sisteminin taklit edilmesiyle sağlanıyor. Kişiler Facebook ile hızlıca giriş yapacağı zannederken sahte sayfaya verilerini kendisini veriyor. Böylece kilit detaylar başkalarının eline geçiyor.

Google’ın bu uygulamalar yanında uygulamaları geliştirenleri Play Store’dan banladığını açıklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Android marketi Play Store için önemli bir değişiklik yapıyor

Google, ağustos ayı itibarıyla Play Store içerisine uygulamaları Android Package / APK değil ABB / Android App Bundles olarak eklenmesini zorunlu kılıyor.

2018’den beri hayatımızda olan ABB / App Bundles kullanımının önemli bir faydası bulunuyor. Söylendiği kadarıyla ABB ile uygulama boyutları azalıyor. Bu durum kullanıcılar için harika görünüyor.

ABB’nin tek olumsuz yanı ise bazı uygulama geliştiricilere ekstra iş çıkaracak olması olarak aktarılıyor. Birçok geliştirici, uygulamalarını APK kabul eden diğer marketlere (Burada Amazon App Store ve Huawei App Gallery’nin adı geçiyor) verirken ABB haricinde bir de APK sürümü hazırlamak zorunda kalacak.

Bu ekstra bir yük anlamına geliyor ancak sürecin tahmin edildiği kadar zor olmadığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi

İLGİLİ HABERLER