reklamı kapat

POPÜLER

iş jeti

İş jeti dünyasında ses getiren büyük güvenlik sistemi [Video]

Yolcu uçakları kadar iş jetleri de gelişiyor. Hatta yeni teknolojiler iş jeti dünyasına çok daha çabuk geliyor. İşte bunlardan birisi daha karşımızda.

Cirrus Aviation firması tarafından geliştirilen G2 Vision isimli yedi kişilik ufak boyutlu iş jeti, artık bir otomatik iniş sistemine sahip. Pilotların rahatsızlanması durumuna karşı geliştirilen bu sistem, aşağıda gördüğünüz kırmızı buton ile aktif ediliyor. Bu sistem aktif edildiği zaman uçağın kontrolünü eline alıyor en yakın hava alanına otomatik olarak indirebiliyor. “Havacılık dünyasını değiştirecek” şeklinde tanıtılan sistem gerçekten çok güzel görünüyor. Garmin ile ortaklaşa geliştirilen sistemin, hava alanı bulamadığı zaman iniş yapılabilecek diğer düzgün arazilere baktığı da aktarılıyor. Bu gerçekten inanılmaz görünürken, sistemin en yakın kule ile yolcular arasında sesli iletişim sağladığı da belirtiliyor. Piste indikten sonra taksi yapmaya ve park alanına gelip durmaya kadar görev yapan otonom sistem, havacılık dünyasının en gelişmiş güvenlik sistemi olacak gibi görünüyor. Peki bu otomatik iniş sistemi de çalışmazsa ne olacak? Milyon dolarlık bir iş insanı olarak ölecek miyiz? Bunun cevabı da hayır. Çünkü G2 Vision’da bir balistik paraşüt sistemi de yer alıyor. Boyutları ufak ve ağırlığı nispeten az olduğu için motor arızası gibi durumlarda tüm uçak paraşütle güvenli olarak yere indirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iş jeti
iş jeti

İş jeti modelleri kaza kırım konusunda çok iyi durumdalar

Düzenli olarak bakımları yapılan ve nispeten daha az havada kalan bu özel uçak modelleri, her geçen gün daha güvenli hale geliyor. Aynı zamanda bu modellerin hızları da artıyor. Çok uzak olmayan bir gelecekte süpersonik iş jetleri de geliyor. Bu konuda çalışan birçok firma bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER