reklamı kapat

POPÜLER

Boeing AS2 Aerion Corporation süpersonik iş jeti
Boeing AS2 Aerion Corporation süpersonik iş jeti
Boeing AS2 Aerion Corporation süpersonik iş jeti

Hayaller yeniden gerçek oluyor; dünyanın ilk süpersonik iş jetine dev ortak

Süpersonik yani sesten hızlı uçabilen sivil uçaklar yeniden hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Bu alanın en önemli isimlerinden Aerion Corporation, Boeing ile kurduğu ortaklı ile büyük bir adım atmış durumda.

Biliyorsunuz son yıllarda birçok havacılık şirketi ve NASA gibi devlet kurumu efsane Concorde‘un yerini alacak süpersonik yolcu uçakları üzerinde çalışma gösteriyor. Ülkeler ve şehirler arasını daha kısa hale getirmek isteyen firmalar, sivil havacılığı güvenli ve sessiz şekilde geleceğe taşımaya uğraşıyor. İşte bu alanın en önemli isimlerinden Aerion Corporation, geliştirdiği dünyanın ilk süpersonik iş jeti Aerion AS2 için Boeing ile ortaklık kurdu. Havacılık konusunda Airbus ile beraber dünyanın en büyük isimlerinden olan Boeing, Aerion‘a maddi ve teknik olarak destek olacaklarını açıklıyor. Aerion AS2, kağıt üzerinde 1.4 Mach (Yaklaşık 1.700 km/s) hıza çıkabiliyor. 51.8 metre uzunluğu ve 23.5 metre kanat açıklığı bulunan iş jeti, üç tane motor üzerine kuruluyor. Görüldüğü üzere günümüzde kullanılan iş jetlerinden çok daha hızlı olacak Aerion AS2, bu sayede iş adamların havada geçirdiği zamanı kısaltacak. Bünyesinde 12 yolcu taşıyabileceği ve oldukça lüks olacağı görülen uçak, her şey yolunda giderse ticari kullanıma 2025 yılında girecek. Bu arada büyük çaplı süpersonik yolcu uçakları da aktif olarak geliştiriliyor. Bu konuda özellikle NASA ciddi çalışmalar yapıyor. Sürece dahil olan Boeing ise AS2’den çok ciddi miktarda bilgi / veri elde edecek gibi görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Boeing AS2 Aerion Corporation süpersonik iş jeti

Aerion Corporation, Boeing öncesinde Lockheed Martin ile de bir ortaklı kurmuştu

Geçtiğimiz aylarda ortak bir basın açıklaması yapan ikili, dünyanın ilk süpersonik iş jeti için ortaklık kurduğunu açıklamıştı. Biliyorsunuz Lockheed Martin firması süpersonik uçuş konusunda dünyanın en tecrübeli isimleri arasında yer alıyor.

İlgili Video

İLGİLİ HABERLER