reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store

Google Play Store artık aynı anda iki farklı uygulama indirebiliyor

Android dünyasının merkezinde yer alan Google Play Store artık aynı anda iki farklı uygulama indirebiliyor.

2024 yılında gelmiş olması gerçekten oldukça şaşırtıyor ancak Google Play Store artık aynı anda iki farklı uygulama indirebiliyor. Peki bunun nasıl bir faydası olacak? Bu özellikle yeni bir telefona geçerken zaman kazandıracak, seçilen uygulamalar eskiye nazaran çok daha hızlı bir şekilde kurulabilecek. İlginç olarak halen birden fazla uygulamayı aynı anda güncelleyemeyen Android uygulama marketi, kesin değil ancak yakında çoklu güncelleme desteği de kazanabilir. Google bundan önce Play Store dışı uygulamalar özelinde bir adım atmıştı. Hatırlamak adına Android tarafında birçok farklı zararlı var. Bunların bazıları telefonlardan veri çalıyor, bazısı şantaj odaklı çalışıyor, bazısı ise kullanıcıları gizli şekilde bazı aboneliklere üye yapıyor. Bazı zararlılar ise kişilerin banka bilgilerini, bağlı olarak paralarını ve kişisel bilgilerini çalmaya odaklanıyor. Bu uygulamalara karşı bir güvenlik katmanı daha getiren internet devi Google, geçtiğimiz yıl Play Protect sistemine bir “uygulama tarama” özelliği getirileceğini duyurmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sistem Play Store’dan ya da farklı konumlardan yüklenmek istenen mobil uygulamaların, telefona daha yüklenmeden önce zararlılara (Malware vb.) karşı taranmasına imkan tanıyordu. Bu sayede bir uygulamadaki zararlı daha sisteme tam olarak yerleşmeden önce tespit edilebiliyor. Kod seviyesinde tarama yaptığı aktarılan bu altyapı, gerçekten çok önemli görünüyordu çünkü Android tarafında kişiler genelde masum görünen uygulamalardan vuruluyordu.

Bu altyapı görünüşü masum, içi ise kötü niyetli kodlarla dolu uygulamaların tespit edilebilmesini kolaylaştıracak olmasıyla sevindirmişti, şimdi ise güvenlik odaklı yeni bir test başladı. Şimdilik sadece Singapur merkezli yeni testler kapsamında Play Store dışından gelen uygulamaların erişim izinleri analiz edilmeye başlanıyor.

Bu denemeler kapsamında “Play Protect” sistemi sıklıkla finansal dolandırıcılıkla ilişkilendirilen hassas izinleri kullanan uygulamaların yüklenmesini otomatik olarak engelleyecek. Tarama kapsamında bankalara / hesaplara girişte kullanmak adına SMS erişimi isteyen zararlı uygulamalar da engellenecek, bu sayede Play Store dışındaki uygulamalara karşı güvenlik ciddi şekilde artırılacak. Bu altyapı yakında diğer ülkelerdeki kullanıcılara da gelecek.

Play Store adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER