reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink anten

Çin, Starlink uyduları özelinde Elon Musk için şikâyette bulundu

Çin kısa süre önce sürpriz bir adım attı ve Starlink uyduları özelinde Elon Musk için BM’ye şikâyette bulundu. İşte detaylar;

EuroNews’ta yer alan habere göre Çin, Elon Musk’n sahibi olduğu uzay teknolojileri firması SpaceX’e ait uydunun kendilerine ait uzay istasyonuna çarpmaması için önlem almak zorunda kaldıkları gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e şikâyette bulundu.

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Uzay İşleri Ofisine (UNOOSA) gönderdiği şikâyete göre, SpaceX’e ait uydular (Starlink uyduları) 1 Temmuz ve 21 Ekim’de iki kez tehlikeli şekilde uzay istasyonuna yaklaştı. Çin uzay istasyonu çarpışmayı önlemek için iki kez ‘kaçınma manevrası’ yapmak zorunda kaldı. Pekin yönetimi bunun üzerine durumu BM Uzay İşleri Ofisine bildirerek şikayetçi oldu.

Bilmeyenler için Elon Musk, sahibi olduğu SpaceX firmasıyla Starlink isimli bir uzaydan internet sistemi kuruyor. Hali hazırda aktif olarak kullanılabilen sistem, 2021’de çok sayıda kalkış ile büyütüldü ve 2022’de de buna devam edilecek.

Starlink uyduları ile tüm dünyayı kapsamak isteyen Musk, şu an yörüngeye 2 bin’e yakın sayıda Starlink uydusu yerleştirmeyi başardı. Ancak büyük hedef 12 bin hatta daha fazla uyduya ulaşmak.

Ayrıca bu süreçte sadece SpaceX de çalışmıyor. Amazon firması da kendi uzaydan internet sistemini kurmak adına çalışmalar yapıyor. Bunun sonucunda alçak dünya yörüngesi hiç olmadığı kadar kalabalık hale gelecek, bu da kaçınılmaz bazı kazalara neden olacak. Fakat bunu önlemek firmaların elinde ve ayrışma olmadan ortak çalışmalar yapılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın