reklamı kapat

POPÜLER

Çin sürücüsüz otomobil test

Çin’den sürücüsüz gelecek için önemli izin

Sürücüsüz otomobil modelleri adım adım hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Bu konuda önemli bir karar alan Çin ise sürece çok büyük katkı sağlayacak gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi sürücüsüz otomobil sistemleri gerçek şartlarda test etmek büyük önem arz ediyor. Bizim yerimizi alabilmeleri için gerçek şartları öğrenmesi gereken otomobiller, artık Çin yollarında da tur atacak. Bugün resmi bir açıklama yapan ülke, artık sürücüsüz otomobillerin belirli yollar ve şartlarda test edilmesine izin verileceğini belirtiyor. Hatırlarsınız geçtiğimiz yıl ülke otobanlarda gerçekleştirilen sürücüsüz araç testlerini geçici bir süre için yasaklamıştı. O zaman otomotiv endüstrisiyle yeni yönetmeliklerin hazırlanması gerektiğini belirten yönetim, sonunda bunu tamamlamış durumda. Açıklandığı kadarıyla teste sokulacak araçların trafik kazası sorumluluk sigortasına ve bir şey ters giderse diye bir insan gözetimine sahip olması gerekiyor. Bunlar karşılandığı zaman isteyen her şirket geleceği test edebiliyor.

Çin geleceğe bir adım daha attı

Aldığı bu kararla sürücüsüz otomobil testlerine izin veren gelişmiş bir çok ülkenin arasına giren Çin, geleceğin burada olduğunu iyi biliyor. Bu noktada ülkenin alanda çalışan yerli firmaları da bulunuyor. Bunların en başında ise internet şirket Baidu geliyor. Otonom araçlar konusunda BMW‘yle dahi çalışan firma, kendi kendine gidebilen otomobiller için ciddi bir seviye bulunuyor.