reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm

Qualcomm, aldığı izinle geleceği test etmeye başladı

Son kullanıcının daha çok Snapdragon serisi işlemcileriyle tanıdığı Qualcomm, sürücüsüz otomobiller konusunda önemli bir izin almayı başardı. Şirket bununla geleceği test etmeye başladı.

En son tanıttığı Snapdragon 845 ile gündemin üst sıralarına yükselen Qualcomm, Amerika Birleşik Devletleri’nde sürücüsüz otomobil testi için izin aldı. Bu izni Nvidia ile Samsung‘a da izin çıkan Kaliforniya’da elde eden şirket, artık geliştirdiği sistemlerle halka açık yollara çıkabilecek. Birçok rakibi gibi kendi sürücüsüz otomobilini geliştirmeyen firma, daha çok bu araçlara güç verecek altyapı üzerinde çalışıyor. Şirket bu noktada geçtiğimiz aylarda tanıttığı 9150 C-V2X çipsetini kullanıyor. 2018’in ikinci yarısına hazır olması beklenen bu çipset, belirli donanımlara sahip her otomobille 360 derece farkındalık katıyor. Aynı zamanda çevredeki diğer otomobiller ve trafik ışıklarıyla anlık bağlantı sunan 9150 C-V2X, böylece güvenliği ciddi oranda artırabiliyor. Araç dışına yerleştirilen kamera, radar ve lidar donanımlarını bir araya getirebilen çipset, kağıt üzerinde büyük gelecek ve organize yönetim vadediyor.

Qualcomm

Qualcomm, sürücüsüz geleceği dışında kalmayacak

Aldığı bu izinle geliştirdiği sistemleri Kaliforniya yollarında test etmeye başlayan firma, bu şekilde yapabildiklerini işin merkezinde gözler önüne seriyor. Otonom pazarda kilit bir oyuncu olmak istediğini belirten firma, 9150 C-V2X çipsetini isteyen her otomobil üreticisine açacak. Şirket Kaliforniyaya ek olarak hazırlanan test aracını Michigan, Çin, Almanya, İtalya ve Japonya’ya da gönderecek.