reklamı kapat

POPÜLER

Yandex

Yandex, sürücüsüz araçlarını en zorlu yollarda test etmeye başladı [Video]

Rusya‘nın en büyük internet girişimleri arasında yer alan Yandex, uzun süredir kendi sürücüsüz araç modelleri üzerinde de çalışıyor. Şirket yayınladığı son video ile süreci en zorlu yol şartlarına getirdiğini de gösteriyor.

Advertisement

Google ile Çin merkezli arama motoru Baidu uzun zamandır kendi sürücüsüz otomobil modellerini geliştiriyor. Kendi geliştirdiği otonom aracıyla taşımacılığın geleceğine hazır olmak isteyen Yandex, bu geleceğin sadece yaz aylarında geçmeyeceğini iyi biliyor. Google’dan sonra sürücüsüz aracını karlı yollara çıkartan şirket, süreçte büyük tecrübe kazanmış görünüyor. Sürücüsüz aracın gerçekleştirilen ilk testlerinde özel modifiye edilmiş Toyota Prius kullanılıyor. Gösterilen videoda karlı yollarda sorunsuz şekilde yol alabildiği görülen araç, aynı zamanda frenleme konusunda oldukça geliştirilmiş duruyor. Yoluna çıkan insanları algılayarak onlara çarpmadan durabilen otomobil, mükemmel halde olmamasına rağmen gelecek için büyük tecrübe kazanıyor. Biliyorsunuz bu tarz sistemler yapay zeka üzerine kuruluyor ve yapay zeka testler ile öğrenerek çok daha iyi hale getirilebiliyor.

Yandex sürecin çok gündeme gelmeyen oyuncularından

Sürücüsüz otomobil teknolojileriyle diğer şirketler kadar gündeme gelmeyen internet şirketi, kapalı kapılar ardında ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. Şu an hiçbir insan etkileşimine gerek bırakmayan “Seviye 5” otonom altyapısı hazırlayan şirket, haklı olarak geleceğin dışında kalmak istemiyor.

Video