reklamı kapat

POPÜLER

Yandex

Yandex’in sürücüsüz otomobilini karda yol alırken izleyin [Video]

Rusya‘nın en büyük internet girişimleri arasında yer alan Yandex, biliyorsunuz uzun süredir kendi sürücüsüz araç modelleri üzerinde çalışıyor. Bu araçları karlı yollarda test eden şirket, yayımladığı video ile süreçte geldiği seviyeyi gözler önüne seriyor.

İnternet konusunda Türkiye’de de oldukça aktif olan Yandex, rakipleri gibi sürücüsüz otomobil pazarında söz sahibi olmak istiyor. Bunun için anavatanında zorlu testler gerçekleştiren firma, bu testlerde özellikler karlı yollara çıkıyor. Bu araçların sadece güzel havalarda yola çıkmayacağını iyi bilen firma, konuda baya da ilerlemiş görünüyor. Yayımlanan dört dakikalık video kapsamında aracın Moskova sokaklarında kendi başına turlar attığı gözleniyor. Yüksek hızlara çıkmıyor olmasına rağmen park etmiş araçlara ve yayalara rağmen sorunsuz şekilde yol alabilen araç, başarılı bir çizgi çiziyor. Bu sürücüsüz otomobiller ile sürücüsüz taksi hizmeti vermek isteyen firma, bu alanda güvenliği en üst seviyede tutuyor. Firma gizlenmiş olmasına rağmen sürücüsüz araç testlerinde özel modifiye edilmiş (Radar, Lidar) Toyota Prius V kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yandex sürece büyük önem veriyor

Şirket artık sürücüsüz otomobil sistemleriyle hiç olmadığı kadar daha çok gündeme geliyor. Eksi altı derecede testler yaparak sınırları zorlayan firma, hiçbir insan etkileşimine gerek bırakmayan “Seviye 5” otonom altyapısına hazırlanıyor.

İlginizi çekebilir