reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Sonata

Hyundai Sonata’nın etkileyici otonom sürüş performansına şahit olun [Video]

Otonom sürüş teknolojisinin son adımlarını gözler önüne seren test sürüşü, Yandex merkezli olarak Hyundai Sonata için yeni döneme göz kırpıyor.

Otonom sürüş teknolojilerinin sektörün geleceği olma yolunda önü alınamaz bir hızla ilerlediğine her geçen gün yeni bir örnekle şahit oluyoruz. Otomobil üreticileriyle teknoloji tedarikçilerini ortaklık noktasında bir araya getiren bu yapı, önümüzdeki 15 yıllık süreçte ciddi seviyelerde olacak. Bu noktadaki temelleri beraber atan Hyundai ve Yandex, mart ayı itibarıyla duyurdukları ortaklıklarının ilk meyvesini bugün itibarıyla karşımıza çıkartıyor. Kısa süre içerisinde çok ciddi bir entegrasyon gerçekleştirdiklerini gördüğümüz ikili, sürücünün tamamen dışarı çıkarıldığı üst seviye için bile şimdiden oldukça iddialı. Hyundai Sonata merkezli olarak kısa bir gösterimi yapılan sürüş ise, kısa vade için bile heyecan verici.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Sonata, Yandex teknolojisiyle güçlendirildi

2020 Hyundai Sonata’nın başrolünde olduğu otonom sürüş deneyimi, ikilinin imzaladıkları protokolün ilk somut örneği konumunda. Dördüncü ve beşinci seviye sürücüsüz araç teknolojisini geliştirmek için bir araya gelen Hyundai ve Yandex, şu aşamada testleri kapalı alanlarda gerçekleştiriyor. Yapılan güncel açıklamalara baktığımızda ise önümüzdeki birkaç ay içerisinde kontrollü de olsa Moskova sokaklarında halka açık testlerin gerçekleştirileceğini anlayabiliyoruz. 6 haftalık entegrasyon sürecinin ardından Yandex teknolojisini asfalt üzerinde deneyimleyebilir hala gelen Sonata ise, prototip versiyonuyla oldukça etkileyici bir performans sergiliyor. Yandex ise 50 adet Toyota Prius‘un ardından 100 adet Sonata‘yı ileri seviye otonom sürüşle donatmaya hazırlıyor. Hyundai cephesinin 2021 yılında robot taksi niteliğindeki araçlarla asfalta çıkma çalışmaları da aynı paralelde devam ediyor.