reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

Dünyada ilk teknolojisiyle Hyundai’den yeni benzinli motor

Gelecekteki modellerde kullanılmak üzere geliştirilen yeni benzinli motor, Hyundai mühendislerinin dünyaya ilk olarak lanse ettiği sisteme sahip.

Elektrikli modelleriyle sınıfta şimdiden adından söz ettirmeyi başaran Hyundai, içten yanmalı konusunda da geliştirmelerine devam ediyor. Önümüzdeki süreçte kullanılmak üzere yeni nesil turbo benzinli motor üretimi gerçekleştiren Koreli markanın ekonomi ve performansı bir araya getirme iddiası var. Bu iddianın en büyük destekçisi ise dünyanın seri üretim ilk sürekli değişken valf zamanlama teknolojisi olacak. Bu yeni teknolojiye sahip ilk motor olan Smartstream G 1.6 T-GDi, sürüş koşullarına göre valf açma ve kapama süresini düzenliyor. Hyundai’iye göre bu yapı performansta yüzde 4 artış sağlanırken yakıt ekonomisinde de güncel motorlara göre yüzde 5 civarında iyileşme elde ediliyor. Motor egzoz emisyonu konusunda da yüzde 12 oranında da avantajlı.

Hyundai motorundaki önemli noktalar

Hyundai mühendislerinin bu motorun geliştirilme sürecinde özellikle performans ve verimlilik için yakıt emme, sıkıştırma, supap açılma kapanma zamanlarında ağırlık verdiğini görüyoruz. Değişken valf kontrol teknolojisi 90 km/s hızla giderken pistonlardaki giriş supapını aktif ediyor. Performansta herhangi bir kayıp olmaksızın, motorda oluşan basınçı azaltarak yakıt tüketiminin düşmesi sağlanıyor. Düşük basınçlı egzoz gazı işleyişine sahip motor, bu sayede motor tarafından yakılan azot oksit gazlarının bir kısmını yanma odasına döndürüyor. Böylelikle soğutma etkisi oluşturulurken emisyon da azaltılıyor.

Buna ek olarak, yeni ünite kendini hızlı bir şekilde en uygun sıcaklığa çıkaran veya soğutan “Entegre Termal Yönetim Sistemine” de sahip. Bir önceki nesil T-GDi motorda 250 bar olan doğrudan püskürtme sisteminin basıncı, yeni versiyonda 350 bara ulaşıyor. Böylelikle motor sürtünmesi de yüzde 34 oranında azaltılıyor. Yeni CVVD teknolojisiyle beraber motor gücünde de herhangi bir kayıp yaşanmıyor. İlk olarak Sonata modelinde yer verilen bu yeni ünite 180 beygir güç ve 265 Nm maksimum tork üretiyor. I4 benzinli turbo Smartstream G1.6 T-GDi motor, önümüzdeki yıllarda Hyundai’nin SUV, hatchback ve diğer sedan modellerinde de kullanılacak.

İlgili video

Yeni Hyundai Sonata