reklamı kapat

POPÜLER

Martti sürücüsüz otomobil
Martti sürücüsüz otomobil

Sürücüsüz otomobil Martti, dünyada bir ilke imza attı [Video]

Son dönemde sık sık gündeme gelen sürücüsüz otomobiller, her türlü yol şartına hazırlanıyor. Bizim yerimizi alabilmeleri için buna ihtiyacı bulunan araçlar, bu konuda da ilerlemeye devam ediyor. Finlandiya’da geliştirilen sürücüsüz otomobil Martti ise gösterdiği performansı ile dünyada bir ilke imza atıyor.

Finlandiya merkezli şirket VTT Technical Research Centre tarafından geliştirilen Martti, karda gitme konusunda tüm rakiplerini geride bırakmış görünüyor. Tamamen sürücüsüz bir otomobil modeli olan Martti, yapılan son denemelerde tamamen karla kaplı yolda 40 km/s hızda yol almayı başarmış durumda. Bu açıdan dünyada bir ilke imza attığı söylenen otomobil, gerçekten hayranlık uyandırıyor. Şeritlerin hiç belli olmadığı yolda dahili kamera ve lazerleriyle gidebilen araç, hassas bir konumlandırma sistemi kullanıyor. Tamamen kontrolsüz şehir yollarında bu başarıyı gösteren otomobil, kademeli şekilde yavaşlayarak sorunsuz şekilde viraj dönebilme yeteneğine de sahip. Aracın temelinde ise Volkswagen Touareg yer alıyor.

Martti karda test edile tek sürücüsüz otomobil değil

VTT Technical Research Centre yanında Google Waymo ile Yandex de sürücüsüz otomobil modellerini karlı yollarda test ediyor. Ancak onların daha kontrollü ve yavaş testler yaptığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Yani aşağıda testlerini izleyebileceğiniz robot otomobil gelecek için rakiplerden bir adım önde bulunuyor. Bu testler ise genel olarak çok büyük önem arz ediyor.

Video