reklamı kapat

POPÜLER

Fanjoy

YouTube yıldızları sayesinde para basan girişim: Fanjoy

Giderek daha geniş bir kitleye hitap eden ve daha fazla kazanç sağlamaya başlayan YouTuberların tek gelir kaynağı reklamlar ve sponsorluklar sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Eğer ciddi bir takipçi kitlesi elde etmeyi başardıysanız, artık kendi ürünlerinizi satabilirsiniz. Bu hem hayranlarla aranızdaki bağı geliştiriyor, hem de ekstra bir gelir kaynağı haline geliyor. Fakat bu ürün satışında asıl başarı hikayesi YouTuberlara değil, Chris Vaccarino’ya ait.

Fanjoy’un kurucusu olan Chris Vaccarino madalyonun görünmeyen yüzünde yer alıyor. Eskiden gruplara ve şarkıcılara özel ürünler üreten Vaccarino daha sonra sosyal medyada yükselen isimleri fark ediyor. İrtibata geçip iş yapmaya başladığı internet ünlülerinden ilki Jake Paul oluyor. Sosyal medyada 30 milyon takipçisi olan Paul yeni bir alanda başarının kapılarını aralamış oluyor. YouTube ve diğer platformlar üzerinden ünlü olup kendi ürünlerini çıkartmak isteyenlerin aslında ne kadar büyük bir kitleye hitap ettiğini de böyle anlıyor. 2016 yılından beri iş yaptığı YouTuber sayısı 40’ı aşmış durumda. Üstelik bu isimlerin kendi ürünlerini pazarlama biçimini de oldukça başarılı buluyor.

Değişen dinamikler

Sanatçıların ürettikleri müziklere odaklanıp, ürün tanıtımında geride kaldığını düşünüyor. İnternetle ünlenen gençler ise başarı elde edebilmek için her yolu deniyor. Buna kendi ürünlerini giymekten onlara özel şarkı yazmaya kadar pek çok yöntem dahil. Üstelik Chris Vaccarino farklı platformlara kapalı değil. Aksine internette yükselişe geçen herkesle birlikte çalışabileceğini söylüyor. Dolayısıyla devamlı değişen akımların ortasında kazanan Fanjoy oluyor.