reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en büyük sürücüsüz TIR filosu Avrupa’yı dolaştı [Video]

Sürücüsüz otomobil teknolojisi yalnızca ufak araçlarla sınırlı değil. Bir süredir test aşamasında olan sürücüsüz kamyon ve TIR’lar artık gelişimini tamamladı ve uluslararası yollara çıkacak kıvama geldi. Sürücüsüz TIR’ların artık güvenli bir şekilde yollara çıkabileceğini kanıtlamak isteyen Avrupa Birliği de dünyanın en büyük TIR filosuyla bir ilke imza attı.

European Truck Platooning adıyla hayata geçirilen organizasyon, farklı otomobil üreticilerinin Avrupa’nın farklı kentlerinden yola çıkarak Hollanda’nın Rotterdam şehrinde buluşmasını öngörüyordu. Daimler, Volvo, Scania, Iveco gibi ünlü TIR üreticilerinin de aralarında bulunduğu filolar, sürücüsüz kabiliyetlerini bu kez şehirlerarası yollarda gösterme şansına sahip oldu. Dün itibarıyla yolculuğunu tamamlayan sürücüsüz TIR’lar, aşağı yukarı aynı zamanda güvenli bir şekilde Rotterdam’a ulaştı.

Organizasyonun amacı sürücüsüz TIR’larla birlikte geleceğin taşımacılığına vurgu yapmak ve bunun artık sorunsuz bir şekilde hayata geçebileceğini tüm dünyaya göstermek. Sürücüsüz TIR’larla birlikte hem maliyetten hem de trafikten tasarruf sağlamak mümkün. Örneğin TIR’lar sürücüyle birlikte yol alsaydı aralarında 50 metre mesafe bırakmaları zorunluydu. Sürücüsüz TIR’larda ise bu mesafe 15 metreye kadar düşüyor. Böylece uzun TIR konvoylarının yolu kapladığı mesafe de epey kısalmış oluyor.

Organizasyonun tanıtım videosunu hemen yukarıdan, TIR’ların Hollanda yolculuğunu gösteren videoyu ise hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Dünyanın en büyük sürücüsüz TIR filosu Avrupa’yı dolaştı [Video]” için 2 cevap

  1. Suat Aktaş dedi ki:

    Bunlar sadece asfalt yollarda gidiyor…Daha zor şartlarda ne yapacaklar…Lastik patladı ne yapacak…

  2. Aziz dedi ki:

    Adamlar onu hesaplamışlar, lastik patladığı zaman servisine yada merkezine haber verecek. Bozulduğu zamanda aynı şekilde rapor edecek ona göre müdahale edecekler. Herşeyi kontrol altına aldıklarına göre bunlarında hesaplamasını yapmışlardır mutlaka..