reklamı kapat

POPÜLER

Tüm detaylarıyla marka tarihinin en büyük SUV modeli: Subaru Ascent

Amerika’da tanıtımı gerçekleştirilen Subaru Ascent, satışa sunulacağı pazarlarda büyükler liginin çetin cevizleriyle mücadele edecek.

Los Angeles Otomobil Fuarı‘nın kapılarını açmasıyla birlikte merak ettiğimiz örtüler bir bir kalkmaya devam ediyor. 2018 Jeep Wrangler‘ın ardından organizasyonun önemli modellerinden Subaru Ascent‘in tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yılın Los Angeles Otomobil Fuarı‘nda konsept formuyla başlayan macerasını, aradan geçen bir yıllık zaman diliminin ardından aynı yerde tamamlayan Ascent bu kez seri üretime hazır formuyla karşımızda. Subaru’nun beklediğimiz gibi tasarım kısmında konsept versiyonlara sadık kaldığı Ascent’in bu yapısı sayesinde kullanıcılardan tam not alacağına dair beklentiler büyük. Sekiz yolcuya kadar kapasitesi bulunan model en büyük sınavlarından bir tanesini Volkswagen Atlas‘a karşı verecek.

Boxer motor geleneğinin devamı

Tasarımı üzerinde sizlerle ön inceleme niteliğinde bir değerlendirme yaptığımızdan ötürü Ascent’te ilk olarak motor kısmından başlayalım. Subaru, tarihinin en büyük SUV modelinde 2.4 litre hacimli boxer motora yer ver veriyor. BMW’den alışık olduğumuz twin-scroll teknolojisinin kullanıldığı bu ünitenin ürettiği değerlerse 260 beygir güç ve 375 Nm şeklinde. Tüm versiyonlarda CVT otomatik şanzımanla satın alınabilecek olan Ascent’in altyapısında markanın simetrik dört çeker geometrisi kullanılıyor. Aracın çekebileceği maksimum yük değeriyse 2.270 kilogram gibi başarılı sınırlarda dolaşıyor.

Zengin donanım seçenekleri

Base, Premium, Limited ve Touring olmak üzere dört farklı donanım seçeneğine sahip olan Subaru Ascent’de gözümüzün ilk aradığı nokta teknolojik parçalar oluyor. Diğer modellerde de gördüğümüz EyeSight‘ı en düşük donanım seviyesinde bile standart olarak sunan marka; otonom acil frenleme, şeritte tutma, arka trafik asistanı, adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı, uzun far asistanı, ısıtmalı aynalar, anahtarsız çalıştırma, Harman Kardon ses sistemi ve 20 inç’e kadar alaşım jantları paketler kapsamında araca dahil ediyor. Kokpitin merkezindeki multimedya ekranın büyüklüğü ise 6,5 inç’ten başlayıp 8 inç’e kadar yükselebiliyor. Önümüzdeki yaz döneminde satışlarına başlaması beklenen Subaru Ascent 30.000 dolardan başlayan etiket fiyatına sahip.