reklamı kapat

POPÜLER

huawei mate 10 pro

Huawei, Türkiye’deki 15. yılını kutluyor

2002’den bu yana, 15 yıldır Türkiye’deki yatırımlarını sürdüren firma hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye’deki ilk ofisini 2002 yılında Ankara’da açan Huawei, faaliyetlerine 15 yıldır hız kesmeden devam ediyor. Alt yapı, bulut sistemleri ve akıllı telefon gibi teknoloji sektörünün dikkat çeken yatırımcıları arasında olan firma yüzde 85’inden fazlası Türk çalışan olmak üzere toplamda 1.500 kişiyi istihdam ediyor.
Huawei; İstanbul ofisinde Ar-Ge Merkezi, Eğitim Merkezi, CSIC olmak üzere üç önemli operasyonu barındırıyor. Telekom alt yapı geliştiricisi olarak pek çok firmaya alt yapı desteği sunan firma, akıllı telefon pazarında da ilk üçte yer alıyor.

Ar-Ge’ye dev yatırım

İstanbul’daki ofisini 2007 yılında açan Huawei, Ar-Ge merkezini ise 2009 yılında kurdu. Ar-Ge merkezinin önemi ise yapılan yatırımla gözler önüne seriliyor. Huawei Ar-Ge faaliyetlerine 120 milyon dolardan fazla yatırım yaparak Çin’in dışındaki Ar-Ge merkezlerinin arasındaki en büyük ikinci merkezini Türkiye’ye yerleştirmiş bulunuyor. Türkiye’deki bu merkezde, mobil operatörler başta olmak üzere, Avrupa’dan Güney Amerika’ya yaklaşık 30 ülkedeki mobil operatörlere hizmet veriliyor. Yıllık toplam gelirinin yüzde 14’ünü Ar-Ge faaliyetlerine ayıran Huawei, geçtiğimiz yıl bu alanda 9 milyar dolar harcadı. Firma, Türkiye’deki merkez içinse her yıl 20 milyon dolarlık ek yatırım sağlıyor. İleri teknoloji araştırmaların yapıldığı ve yeni teknolojilerin geliştirildiği Ar-Ge merkezinde pek çok donanımlı mühendis çalışıyor. Bu dev mühendis kadrosunda 450’den fazla Türk mühendis istihdam ediliyor.

Eğitim alanına da önem veren firma yetişmiş insan kaynağı sağlayarak bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüne katkıda bulunmak için 2008 yılında Huawei Akademi’yi kurdu. 11 ülkede Türkçe, İngilizce ve
Rusça eğitim programları sağlamanın yanı sıra Türkiye ile beraber öncelikle Azerbaycan, Arnavutluk, Gürcistan ve Beyaz Rusya olmak üzere tüm Orta Asya bölgesine hizmet sağlıyor.

Huawei CSIC
(Müşteri Çözümleri İnovasyon & Entegrasyon Deneyim Merkezi)

Huawei Türkiye Ümraniye Ofisi’nde kurulan İnovasyon Merkezi, Türkiye’de edindiği tecrübeyi küresel bazda paylaşırken, yaklaşık dört yüz metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Huawei’nin toplamda 1 milyon dolarlık bir yatırım yaptığı İnovasyon Merkezi, 600’den fazla global operasyonu gözlemleme deneyimi sunuyor. Kullanıcı merkezli olarak çalışan ve geliştirdiği teknolojilerde kullanıcılarını önemseyen Huawei pek çok alanda bir ilke imza atarak büyümeye devam ediyor.

Huawei Mate 10 serisi video