reklamı kapat

POPÜLER

K-City
K-City

Sürücüsüz otomobil şehri K-City operasyona başladı

Otomobil sektörünün geleceğin sürücüsüz araçlar yer alıyor ve bu araçların gerçek yol şartlarında test edilmesi büyük önem arz ediyor. Bunun odağında kurulan sürücüsüz otomobil şehri K-City, artık gerçek testlere ev sahipliği yapacak.

Güney Kore merkezli sürücüsüz otomobil şehri K-City, Seul’un yaklaşık 30 km güneyinde yer alıyor. Ülke yönetiminin desteğiyle hayata geçirilen bu özel şehir, faaliyete alanının ilk kısmıyla şirketlerin kullanımına açık konumda. Dünyanın en büyüğü olarak belirten bu tesis içerisinde otonom araçların gerçek şartlarda karşılacağı tüm unsurlar yer alıyor. Daha çok yerel otomobil markalarının kullanacağı belirtilen şehir, otonom araç geliştiren isimlere gerçek yollara çıkıp büyük riskler oluşturmak yerine bu güvenli ortamda test imkanı sunuyor. Samsung, SK Telecom, Hyundai ve Kia gibi firmaların aktif olarak yer alacağı şehir, kontrollü bir ortam olduğu için araştırma / geliştirme faaliyetleri için de daha efektif.

K-City, sürücüsüz gelecek için hayati öneme sahip

17 milyon dolara mal olduğu belirtilen sürücüsüz otomobil test şehri K-City, gelecek için hayati öneme sahip. Sürücüsüz otomobillerin gerçek anlamda trafiğe çıkmadan önce her türlü şartı öğrenmiş olması gerekiyor. Bunu gerçek yollarda simüle etmek oldukça zorken, bu tarz kontrollü bir ortam her şeyi çok daha kolay hale getiriyor. Buna benzer ancak oldukça ufak bir alan Amerika Birleşik Devletleri Michigan Üniversitesi içerisinde de bulunuyor.