reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple üzerinde çalıştığı otonom araç için vites artırdı

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri ile rekabet etmeyi amaçlayan Apple, otonom araç üretmekte oldukça kararlı olduğunu yeni bir haber ile bir kez daha belli etti.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber bir zamanlar hayal olan elektrikli otomobiller, sık sık görebileceğimiz birer ulaşım vasıtası haline geldi. İmkansız gözü ile bakılan menziller günden güne artarken, insanların bakış açısı da oldukça normalleşti. Yakın bir gelecekte binek otomobillerin dışında da çoğu vasıta içerisinde sadece elektrikli motorlar göreceğiz. Ancak elbette bu da bir son olmayacak. Yakın gelecek için yeni trend otonom araç teknolojileri. Dünya çapında bütün büyük otomobil üreticileri adeta geleceğin fotoğrafını çekercesine otonom araç teknolojilerine yatırım yapmaya başladı bile. Bu teknolojinin en sıkı takipçilerinden biri olma isteğini kanıtlamak isteyen Apple, bugünkü konuğumuz. Marka hali hazırda 69 araç ve 100’ün üzerinde çalışanı ile sürücüsüz otomobiller üzerine çalışıyor. Ancak bu sayı Apple’a yetmemiş olacak ki 33 yeni sürücü ile işleri hızlandırma yoluna gidiyorlar. Heyecan dorukta, bakalım nasıl bir araç göreceğiz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de de bir otonom araç parkuru açılmıştı

Yükselişte olan dünya trendlerinden birisi olan sürücüsüz otomobil teknolojileri, üreticilerin bir araya gelmesine de vesile oluyor. Gerek tedarikçi rolü üstlenenler gerekse doğrudan markaların kendi içlerinde gerçekleştirdiği çalışmalar önümüzdeki 10 yıllık süreç içerisinde ciddi sonuçlar üzerinden asfaltta olacak. Süreç içerisinde sadece bu teknolojinin geliştirilmesi için adeta yapay şehirlerin oluşturulduğunu da anımsayabiliriz. Bu alanda Türkiye içinse Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, İTÜ Otomotiv Teknolojileri AR-Ge Merkezi ve İTÜ Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi önemli bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda Gebze’de hizmet verecek bir sürücüsüz araç test parkurunu hayata geçiren ekipler, tesisi bu alanda çalışma yapan herkese ve her oluşuma açık tutacak. Kim bilir belki bir Apple otomobilini bir gün burada görebiliriz.

İlginizi çekebilir

2020 Corvette Stingray ve bir spor otomobilde kullanılmış en üst seviye ses sistemi