reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car LOG Tasarım

Apple Car için sürücüsüz araç testleri sürüyor

Uzun süredir üzerinde çalışmalar süren Apple Car elektrikli otomobil projesi için bugün yeni bilgiler gündeme getirildi.

Apple Car projesi yıllardır ses getiriyor ve projede işlerin genel olarak iyi gitmediği biliniyor. Çok fazla personelin değiştiği proje kapsamında bugün bazı yeni bilgiler geldi. ABD merkezli resmi kayıtlardan elde edilen eski bilgilerde Apple’ın ilk aracının çok önem verilen otonom (sürücüsüz) sürüş sistemini 67 farklı araç ve 201 farklı test sürücüsü ile test ettiği ortaya çıkmıştı. Firma daha sonra test sürecini ciddi olarak daraltmıştı. En son güncel bilgilere göreyse testlere yeniden hız verildi ve şirketin şu an ABD merkezli olarak 68 araç üzerinden 162 farklı sürücü ile testlere devam ettiği aktarıldı. Sürücü ve araç sayısını (Testlerde başka firmaların özel modifiye edilen araçları kullanılıyor) 2024 yılında daha da artırması beklenen Apple, bu konuda çalışan tek teknoloji firması konumunda da yer almıyor. Alanda Xiaomi dahil çok sayıda firma aktif olarak çalışmalar yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz yıl konuşan bir kaynağın paylaşımlarına göre Apple imzalı ilk aracın çıkışı için uzun zamandır 2026 yılı hedefleniyor. Daha önce tamamen otonom olacağı ve bir direksiyon ile fren pedalı taşımayacağı iddia edilen araç, daha sonra çıkan bilgilere göreyse geleneksel yapıyı koruyacak. Buna göre otonom sürüş özellikleri Apple Car modelinde satışta olan mevcut otomobiller gibi destekleyici olarak kullanacak. Bu arada aracın fiyatıyla alakalı da bazı bilgiler gündeme bulunuyor. Şimdiden fiyat konuşmak biraz yanlış ancak aracın 100 bin dolar altında bir fiyatla satılacağı iddia ediliyor. Gücünü özel bir Apple Silikon işlemciden alacağı aktarılan tamamen elektrikli olacak model, projedeki zorluklar nedeniyle tahmin edilenden daha standart bir altyapı ve tasarım ile karşımıza çıkacak. 

Apple Car otomobil projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER