reklamı kapat

POPÜLER

ChatGPT Urtopia Fusion

ChatGPT entegre elektrikli bisiklet: Urtopia Fusion

Bisiklet pazarında 2023’te çok ilginç modeller karşımıza çıktı. 2024’ün ilk dikkat çekeni ise ChatGPT’li elektrikli bisiklet Urtopia Fusion oldu.

OpenAI tarafından geliştirilen gelişmiş üretken yapay zeka sistemi ChatGPT entegre olarak tasarlanan ilk elektrikli bisiklet modelinde, uzun zamandır gündemde olan üründe Urtopia firmasının imzası bulunuyor. CES 2024’te fiziksel olarak sergilenen şehir içi kullanımı odaklanarak tasarlanan bisiklet Urtopia Fusion, kendisinden çok taşıdığı ChatGPT sistemiyle dikkat çekiyor, bu sayede alandaki en akıllı seçenekler arasına dahil oluyor. Bisiklet bu temelde gelişmiş yapay zeka ile sesli olarak iletişim kurulmasına imkan tanıyor. Bunun için bir hoparlör ve mikrofona sahip olan Fusion, tek tuş ile aktif edilen dinleme süreci kapsamında sorduğunuz her soruya sesli olarak cevap verebiliyor. Hatta kısa süre önce tam olarak bu süreci gösteren bir video da yayınlanmıştı. Paylaşılan resmi videoda ChatGPT ile direkt olarak bisiklet merkezli etkileşim gözler önüne seriliyor, sistem kişilerin yerine istenilen konumda farklı rotalar hazırlayabiliyor, bu rotaları bir sunum yapar gibi anlatabiliyor ve sürüş sırasında ekranından görsel yönlendirme yapabiliyordu. Bisiklet için aynı zamanda bir akıllı yüzük de hazırlanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yüzükten aldığı sağlık verileri ile sürüş sırasında toplanan verileri bir araya getiren ChatGPT, bu sayede sürücüye sağlığı konusunda bilgi verebiliyor, yoğun antrenmanlar sonrasında vücudu dinlendirmeye yönelik daha hafif sürüş planları oluşturabiliyordu. Teknik olarak bakarsak çift 540Wh batarya üzerinden 120 km menzil getiren bisiklet, ek olarak 360Wh batarya ile donatılabiliyor, o zaman menzil tam 200 km gibi oldukça iyi bir seviyeye kadar taşınabiliyor. 95 Nm’lik bir elektrikli motoruyla donatılan Urtopia Fusion, yurt dışında tam 4 bin euro başlangıç fiyatına sahip.

ChatGPT entegre ilk elektrikli bisiklet yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X