reklamı kapat

POPÜLER

Geleceğin telefonları çevredeki tüm cihazları kumanda edebilecek [Video]

NFC’ler günümüz Android telefonlarında standart haline gelmiş durumda. Fakat bu teknoloji halen çok verimli bir şekilde kullanılmıyor. Aksesuarlarla bağlantı kurmaya, konum bazlı işlemler gerçekleştirmeye ve ödeme sistemlerini kullanmayı sağlayan NFC’ler halen gerçek potansiyeline ulaşabilmiş değil. Araştırmacıların üzerinde çalıştığı yeni teknoloji ise NFC için yepyeni bir dönemin başlayacağının işaretini veriyor. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni nesil NFC, gelecekte akıllı telefonların işlevlerinin artacağının net bir göstergesi niteliğinde. Geçen yıl Disney Research yaptığı açıklamayla her cihazın kendine has bir elektromanyetik alanı olduğunu ve cihazların bu alana göre birbirinden ayırt edilebileceğini dile getirmişti. Bu elektromanyetik alanın saptanabilmesi için tespit edilmesi istenen cihazın çalışır durumda olmasının yeterli olacağı ifade edilmişti.

Araştırmacılar 2013 yılında piyasaya sürülmüş olan Moto G‘yi modifiye ederek çevresindeki manyetik alanları algılayabilir hale getirdi. Cihazların algılanabilmesi için özel olarak hazırlanmış bir uygulama açılıyor ve telefon, tanınması istenen cihaza yaklaştırılıyor. Yaklaştırılan cihazın ismi gerçek zamanlı olarak ekrana yansıyor. Kahve makinesi gibi akıllı olmayan bir cihaz bile telefon tarafından algılanabiliyor.

Yalnızca cihazın algılanmasıyla iş bitmiyor. İstendiği takdirde bu cihazın kontrolü telefon üzerinden yapılabiliyor. Örneğin termostata telefon yaklaştırıldığında sıcaklık ayarı telefon üzerinden yapılırken projektöre yaklaşıldığında ise projektörün tek dokunuşla açılıp kapanması sağlanıyor. Dolayısıyla telefon her şeyi yönetebilen bir kumandaya dönüşüyor. Bu heyecan verici teknolojinin ne zaman yaygın olarak kullanılacağı ise henüz bilinmiyor.

VİDEO

YORUMLAR