reklamı kapat

POPÜLER

apple

Finans dünyasından büyük haber; Apple’dan dünyada bir ilk

Teknoloji devleri arasında yer alan, tanıttığı her yeni cihazla birlikte gündeme gelmeyi başaran Apple finans dünyasında bir ilke imza attı.

Teknoloji dünyasında adından sık sık söz ettiren Apple pek çok farklı alanda hizmet veriyor. Özellikele iPhone sebebiyle adını sık sık duyduğumuz firmanın büyümesi giderek hız kazanıyor. Öyle ki 2 Ağustos Perşembe günü kazandığı değerle birlikte firma önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Elde edilen yüzde 2’lik artışla birlikte 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk Amerikan şirketi oldu. Güncel değerler baz alındığında Apple’ın hisse başı değeri 207 dolara ulaşıyor.

Apple’ın hisseleri perşembe sabahında 204 dolardan alıcı buluyordu. Gelen rekorla birlikte bu rakam 207 dolara kadar ulaştı. Böylece firma piyasa değeri konusunda kendi rekorunu tazelemiş oldu. Elde edilen bu başarıyla birlikte Apple 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan Amerikalı ilk firma olmakla kalmadı. Teknoloji alanında da tarihe adını altın harflerle kazımış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce dünya çapında 1 trilyon dolar değerine ulaşan bir başka şirket daha var. O da PetroChina. İsminden anlaşılacağı üzere Çin merkezli bir petrol firması olan PetroChina 1 milyar dolar seviyesini 2007 senesinde görmüştü. Fakat bu başarının devamı gelmedi. Ardından firmanın değeri 200 milyar dolar seviyesine kadar inmişti. Yaşanan bu düşüş tarihin en büyük değer kaybı olarak kayıtlara geçmişti.

İlginizi çekebilir

Ed Sheeran Songwriter belgeseli Apple Music’te