reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13 Pro

Gelecek iPhone modellerinde kullanılacak işlemciler hakkında son bilgiler

Apple, iPhone 12 ailesiyle bir ilke dünyada bir ilke imza atmıştı. Şirket, iPhone 12 ailesindeki A14 Bionic işlemcisini 5 nm üretim süreciyle üretmişti.

TSMC’nin bu yıl 3 nm’lik işlemcileri piyasaya sürebileceği konuşuluyor. 5 nm’lik işlemcilerle kıyaslandığında bu işlemcinin yüzde 10 ila yüzde 15’lik bir performans artışı sunacağı ifade ediliyor. Bu işlemcinin aynı zamanda yüzde 25 ila yüzde 30 oranında daha az enerji tüketeceği de dile getiriliyor.

Ocak ayında DigiTimes’ın yayınladığı bir raporda Intel’in TSMC’nin en büyük müşterilerinden olacağını belirtmişti. Intel’in önümüzdeki yılın ikinci yarısında TSMC üretimi 3 nm’lik işlemciler için destek sağlayacağı konuşuluyor.

Apple’ın 2 nm’lik işlemci için TSMC ile hazırlıklar yaptığı da belirtiliyor. Apple’ın önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek iPhone 14 ailesinde 3 nm’lik işlemcileri kullanacağı söyleniyor. 2024 yılında ise 2 nm işlemciyi bünyesinde barındıran iPhone modellerini görmememiz kuvvetle muhtemel.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 nm’lik işlemciyi hangi iPhone modelinde göreceğiz?

iPhone 16 ailesinde karşımıza çıkması beklenen A18 Bionic işlemcinin 2 nm’lik üretim süreciyle üretilmesi bekleniyor. Bu işlemcinin iPhone 16 haricinde Apple’ın akıllı gözlüğünde de kullanma ihtimali kuvvetle muhtemel.
Haberde kullanılan görsel temsilidir

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı