reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X ve Xbox Series S sonrasında bir de gündemde Xbox Series V

Xbox Series X ve Series S için beklenen güncelleme geldi

Yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Series S için Microsoft sürpriz bir güncelleme yaptı. Bu güncelleme ile iki yenilik geldi.

Xbox Series X ve Series S, yayımlanan son güncelleme FPS Boost ve Auto HDR özelliklerine kavuştu. Burada spesifik olarak FPS Boost dikkat çekiyor çünkü bu özellik destekli oyunların kare hızlarını ikiye katlıyor. Burada daha önce 30 fps çalışan bazı oyunlar 60 fps, 60 fps çalışan bazı oyunlar ise 120 fps seviyesine çıkıyor açıklaması yapılıyor. Bu yeni döneme ilk olarak Far Cry 4New Super Lucky’s TaleSniper Elite 4UFC 4 ve Watch Dogs 2 yapımları destek veriyor. Bu listenin daha sonra büyüyeceğini aktaran Microsoft, eski oyunları yeniden oynama konusunda kişilere büyük bir şans neden daha veriyor. FPS Boost destekleyen oyunları açtığınız zaman bunu “FPS Boost” ibaresi ile gösteren firma, Auto HDR seçeneğiyle de HDR için yapılmayan oyunlara HDR getiriyor ve artık bu seçenek oyun ayarları içerisinden istenirse kapatılabiliyor. Son güncelleme ile firmanın yeni kablosuz kulaklık modeli için de destek getirdiğini belirtelim.

Xbox Series S için teknik detaylar şöyle

Xbox Series S abisi ile aynı güçte bir işlemciyle geliyor ve 4K oyunculuğa odaklanmadığından 120 FPS’e kadar destekli 4 teraflop gücünde bir GPU taşıyor. 10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veren konsol, direkt olarak 1440p oyunculuğu hedefliyor ve 512 GB SSD kullanılıyor. Konsolda Ray Tracing desteğinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Series S, Xbox One X’ten CPU tarafında 4 kat, GPU tarafında ise 3 kat daha güçlü bir seçenek oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X için teknik detaylar şöyle

Xbox Series X her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’ten güldüren dans videosu