reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’ın işlemci üreticisi TSMC, 2 nm’lik işlemciler için düğmeye bastı; işte detaylar

Apple‘ın çip üreticisi TSMC, 2 nm süreciyle üretilen işlemcileri 2024 yılında pazara sürmeye hazırlanıyor.  Nikkei Asia‘nın aktardığı habere göre TSMC, üretilecek işlemciler için Tayvan Hsinchu şehrinde 50 dönümlük bir fabrika kuracak.

İnşaatın önümüzdeki yılın başında başlaması ve 2023 yılında fabrikanın kurulması bekleniyor. Apple’ın TSMC’nin üreteceği işlemcileri A18 veya M5 işlemcisinde tercih edeceği konuşuluyor. Apple’ın 2 nm’lik bir sürece geçmeyi planladığına dair henüz bir dedikodu ortaya çıkmasa da TSMC’nin Apple’ın tek işlemci tedarikçisi olması sebebiyle yeni iPhone’larda bu işlemciyi görmemiz kuvvetle muhtemel.

A14 ve M1 işlemcileri geçtiğimiz yıl iOS ve Mac cihazlarında kullanılmıştı. Bu işlemcilerin Apple’ın 5 nm üretim süreciyle üretilen ilk işlemcileri olduğunu hatırlatalım. Bu yıl üretime girecek 4 nm’lik işlemcilerin ardından 3 nm’lik işlemcileri 2022 yılında görmeyi umuyoruz. 2024 yılında ise 2 nm’lik işlemcilerin iPhone’lara ve iPad’lere güç sağlaması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple gelecekte çok daha iddialı cihazlarla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor

5 nm’lik işlemciler için de çalışan TSMC, bu işlemcinin üretimi için Arizona’da fabrika kuracağı söyleniyor. Çin’in Nanjing şehrindeki fabrikasını da genişletmeye hazırlanan TSMC, Japonya’da ve Almanya’da da fabrikalar açmayı planlıyor. Yeni açılacak fabrikalarla birlikte TSMC’nin işlemci üretimi konusunda daha da ilerleyeceğini söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan ilginç akıllı telefon konsepti