reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google ve Facebook’tan çalışanlarına aşı zorunluluğu

Teknoloji devi Google ve sosyal medya devi Facebook, çalışanlarına aşı zorunluluğu getirdi. Süreç ABD merkezli olarak başlatılıyor.

Bir kez daha belirtmek gerekirse Türkiye’de olduğu gibi ABD’de de Covid-19 vakaları artıyor. Bunun arkasında yeni ortaya çıkan Delta varyantı ve sosyal medyada yayılan yalan yanlış bilgilere inanan aşı karşıtları yer alıyor.

İşte bu yüzden, süreci en azından kendi çalışma alanlarında kontrol altına almak isteyen Google ve Facebook, ofise gelerek çalışacak çalışanlarına aşı zorunluluğu getirdi. Süreçte bazı istisnalar bulunuyor ancak genel olarak herkesin aşısını olması isteniyor.

Aşı zorunluluğu şimdilik ABD merkezli ancak önümüzde dönemde global olarak tüm ofislere yayılacak gibi görünüyor. Çünkü Covid-19 sadece Türkiye ve ABD değil birçok başka ülkede de artıyor.

Bu konuda bir diğer teknoloji devi Apple da bir adım atıyor. Firmanın ABD merkezli birçok fiziksel mağazasında maske zorunluğunu geriye geliyor. Bunun arkasında da artan vaka sayıları yer alıyor.

Firmaların bu hamleleri elbette oldukça mantıklı bulunuyor. Çoğu aklı başında çalışan bu kuralın kendi iyiliği için olduğunu iyi biliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google ve Facebook yanında Netflix de aşı konusunda bir adım attı

Netflix, ABD’de yürütülen film / dizi / belgesel prodüksiyonlarda oyuncuların ve çekim ekiplerinin aşılanmasını zorunlu kılıyor. Firmanın burada din, sağlık durumu ve yaş gibi konular üzerinden istisnalar göstereceği ancak onun haricinde setteki hemen herkesin aşılanmasını istediği aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın