reklamı kapat

POPÜLER

e-imza

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yabancılara e-imza zorunluluğu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan duyuruyla, yabancıların çalışma izin başvurularına elektronik imza şartı getirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın resmi açıklamasıyla yabancılar tarafından yapılan her türlü çalışma izni başvurularında e-imza zorunluluğu olacağı açıklandı. Duyuruda yabancıların çalışma izinleri başvuru sisteminin yenilenmesi konusunda yapılan çalışmaların son aşamasına gelindiği de kaydedildi. Uygulamaya en yakın zamanda geçilmesi planlanıyor. Ancak şimdilik tam bir tarih paylaşılmış değil. Yeni sistemde iş yerlerinin ilk kayıtları SGK e-bildirge sorumluları tarafından yapılacak. Daha sonra bu kişiler sistem üzerinden şirketleri ya da kurumları adına başvuru ve işlem yapacak kişileri yetkilendirecek.

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu çerçevesinde yabancıların çalışma izin başvurularının e-imza ile yapılmasının zorunlu olmasıyla beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapılan çalışma izin başvurularında ibraz edilen verilerin bütünlüğünün ve güvenliğinin korunması amaçlanıyor. Ayrıca uygulamayla başvuru sahibi bilgilerinin doğruluğu kayıt altına alınacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha tasarruflu

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu sayesinde yasal düzenlemesi yapılam e-imza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip. Aynı zamanda elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu da garantiliyor. Kulannım alanı giderek yaygınlaşan elektronik imzanın zamandan, enerjiden ve kağıttan tasarruf etmeyi mümkün kıldığını ifade eden E-GÜVEN İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama Direktörü Ayşegül Topoğlu, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Artan farkındalık, yasal düzenlemeler ve fayda odaklı uygulamalar ile e-imza hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. E-imza; kolay, hızlı ve güvenli işlem yapabilme avantajlarının yanı sıra dijital ortamda bilgi güvenliği de sağlayarak hayatı kolaylaştırıyor.