reklamı kapat

POPÜLER

vodafone

Vodafone Ay’a 4G bağlantısı götürüyor [Video]

Audi, Nokia ve Vodafone oldukça ilginç bir projeye imza atıyor. Bu iş birliği sonucu Ay’a 4G bağlantısı getirmeye hazırlanan şirketler, önümüzdeki yılı işaret ediyor.

PTScientists organizasyonuyla iş birliği yapan Vodafone, Audi ve Nokia Ay’ın yüzeyine 4G bağlantı getireceğini duyurdu. 4G bağlantısı Ultra Compact Network olarak bilinen teknolojiyle sağlanacak. Söz konusu teknoloji Nokia’nın açıklamasına göre bir torba şekerle aynı ağırlıkta. PTScientists’in CEO’su Robert Böhme yaptığı açıklamada “Bu proje, uzay keşiflerin devamlılığı için kritik bir adım. İnsanlığın Dünya’yı terk edebilmesi için uzayda yeni altyapıların oluşturulması gerekiyor.” dedi. Mission to the Moon olarak adlandırılan projede Audi’nin uzay aracı lunar quattro kullanılacak. İki lunar quattro’nun yer aldığı projede Vodefone araçları ana merkeze bağlayacak. Nokia Bell Labs araclığıyla da Ultra Compact Network geliştirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ay’da 4G bağlantı

Audi lunar quattro’lar 4G ağı sayesinde daha rahat iletişim kurabilecek, bilimsel veriler ve HD video paylaşımı yapabilecek. Vodafone ana istasyonun 4G kullanarak 1800 Mhz bandında yayın yapabileceğini belirtiyor. Ay üzerinden ilk HD video akışı da gerçekleştirilebilir. Ay’da 5G yerine 4G tercih edilmesinin sebebi olaraksa yeni nesil bağlantının hala test aşamasında olması gösteriliyor. Halihazırda kullanılan bir sistemin proje için daha sağlıklı olacağı düşünülüyor.

Proje tarihi olaraksa 2019 gösteriliyor. Planlamalar doğrultusunda SpaceX’in Falcon 9 roketi kullanılacak. Nokia’nın basın açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.