reklamı kapat

POPÜLER

Sıkıştırılmış doğal gaz tabanlı hibrit teknolojisiyle geliyor; Skoda Vision X’ten yeni bilgiler

28 Şubat 2018

Skoda Vision X, üç farklı yapının bir arada kullanılmasıyla tasarımı kadar teknolojisiyle de ilgi çekecek gibi gözüküyor.

Skoda’nın ilk resmi duyurusunu şubat yanın ilk gününde gerçekleştirdiği Vision X isimli konsepti, Cenevre Otomobil Fuarı’nın gizemini koruyan modelleri arasında yer almaya devam ediyor. SEAT Arona ve Volkswagen T-Roc gibi kompakt SUV modelleriyle benzer ebatlara sahip olan modelinin uzunluk bazında bu iki araçtan daha ileride olduğunu belirten marka, resmi kaynakları üzerinden paylaştığı yeni detaylarla merak katsayımızı ciddi anlamda artırmayı başardı. Seri üretime hazır versiyonuyla önümüzdeki yıl karşımızda olacak olan Vision X’i sıkıştırılmış doğal gaz tabanlı hibrit teknolojisiyle tanıtacak olan Skoda, bir süredir geliştirmekte olduğu sistemin gösterimini de konsept üzerinden gerçekleştirecek. Seri üretime ne kadarının yansıyacağı bilinmese de, Vision X’in oldukça başarılı teknik değerleri olduğunu ilk adımda belirterek teknik detayları sizlerle paylaşalım.

Kaputunun altında 1,5 litre hacmine sahip dört silindirli bir makineyle gelecek olan Vision X’de, bu motor tek başına 130 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Bunun yanı sıra biri önde diğeri arkada iki adet elektrik ünitesiyle desteklenen konseptte, şanzımana yakın olarak konumlandırılan arka bölümdeki elektrik motoruysa 30 beygir güç ve 70 Nm tork üretmekte. 0’dan 100’e hızlanması 9,3 saniye olarak açıklanan bu sistemin maksimumda 200 kilometre civarında sürat değeri var. Altyapı olarak standartta önden çekişli olan Vision X’de, ihtiyaç duyulduğunda elektrik motorunun arka tekerlere güç vererek dört tekerlekten çekiş mantığını devreye sokabilmesi de güzel detaylar arasında.

Araçta iki adet sıkıştırılmış doğal gaz tankına yer veren Skoda, bununla birlikte benzin deposu ve 1,5 kWh’lık lityum iyon batarya setinin hepsinin bir arada kullanıyor. Bu ünitelerin yerleşimini aracın ağırlık dağılımını en iyi oranda sağlayacak şekilde yerleştiren marka mühendisleri, konseptin tek seferde 650 kilometre civarında menzil kat edebileceğini söylüyor. Tabi ki bunun yüzdelik dilimlere bölünmüş halini görmek en sağlıklı sonucu almamıza yardımcı olacak. Tasarım konusunda da bazı özel parçalar barındıracağı söylenen Vision X, fuarın öne çıkan modellerinden olacak gibi gözüküyor. Gelişmeler LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.