reklamı kapat

POPÜLER

2020 Seat Arona

SEAT’ın yeni kompakt SUV modeli Arona ve öne çıkan özellikleri

Kıyasıya bir rekabetin yaşandığı sınıfa yepyeni bir oyuncu dahil olurken SEAT tarihi yakın zamanda ikinci kez bir ilke şahit oluyor.

Bir süredir ilk detayları ve kameralara yakalanışlarıyla gündemimizde olan SEAT’ın yeni kompakt SUV modeli Arona Barselona’da düzenlenen etkinlik doğrultusunda ilk kez tüm dünyanın karşısına çıktı. Leon ve Ibiza hamlelerinin ardından SEAT’ın bu yıl içerisinde karşımıza çıkardığı son model olan Arona üretildiği MQB A0 platformuyla Ibiza ile benzer bir altyapıyı sunuyor. Geçtiğimiz dönemde sizlerle de paylaştığımız görseller doğrultusunda bizleri yanıltmayan ve beklenildiği gibi ailenin diğer üyeleriyle benzer bir tasarımı beraberinde getiren aracın içerisinde de bu benzerlikleri görmek mümkün.

2020 Seat Arona

Toplamda 4.138 milimetre uzunluğa sahip olan Arona bu yapısıyla yeni Ibiza’dan 79 milimetre daha ileride bizleri karşılıyor. SEAT’ın iç yaşam alanı konusunda da oldukça iddialı olduğu aracın sunduğu bagaj hacmiyse 400 litre olarak veriliyor. Abisi Ateca’da olduğu gibi SEAT’ın alışık olduğumuzu güncel yüzüne sahip olan Arona ışıklandırma grubu, hava girişleri ve jantlarıyla bunu fazlasıyla hissettiriyor. Ibiza’da gördüğümüz kokpiti beraberinde getiren araçta 8 inç büyüklüğündeki dokunmatik multimedya ekran bu anlamda en çok dikkat çeken parça. Donanım seviyelerine göre değişen özelliklere baktığımızdaysa; kablosuz telefon şarjı, arka kamera, kör nokta uyarı, arka trafik asistanı, adaptif hız sabitleyici, ön bölge asistanı, park asistanı, anahtarsız giriş, yokuş kalkış kontrolü gibi özellikler ön plana çıkıyor.


SEAT’ın motor seçenekleri bazında da oldukça cömert davrandığını gördüğümüz Arona’nın başlangıcı 1.0 litrelik üç silindirli TSI motorla (95 ve 115 beygirlik versiyonlar) yapılırken 150 beygir güç üreten 1.4 litrelik TSI motorsa her zaman olduğu gibi FR donanımda bizleri karşılıyor. 1.6 litrelik dizel motorlu versiyonuyla da sokaklarda olacak olan Arona yeni Polo‘da kullanılan doğal gaz motoruyla (CNG) da bazı pazarlarla satışta olacak. Arona eylül ayında düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda meraklılarıyla buluşacak.