reklamı kapat

POPÜLER

Facebook, Şampiyonlar Ligi maçlarını canlı yayınlayacak

Facebook, Eylül ayından itibaren Şampiyonlar Ligi maçlarını Fox Sports ile yaptığı bir lisans anlaşması sonucu Amerika‘da canlı yayınlamaya başlayacağını duyurdu. Anlaşmaya grup aşamasındaki ikili karşılaşmalar ve dört çeyrek final karşılaşması da dahil edilmiş durumda.

Facebook ve Fox yaptıkları finansal anlaşmanın detaylarını paylaşmadılar. Anlaşma, Facebook’un reklam verenlerden daha yüksek ücretler talep edebilmek için uyguladığı bir stratejinin parçası olarak görülüyor. Henüz Şampiyonlar Ligi’ne yönelik reklam satışlarına başlamayan Facebook’un, turnuvanın başlangıcına yakın reklam anlaşmalarına gideceği öngörülüyor.

Futbol halihazırda Facebook üzerinde en çok takip edilen ve üzerinde konuşulan spor durumunda. Geçen sene Facebook üzerinde canlı yayınlanan bir Manchester United maçı 3,7 milyon izleyiciye ulaşmıştı. Şampiyonlar Ligi’ne gelince ise, Real Madrid’in Juventus’a karşı kadrosunda Ronaldo ile kazandığı final maçı sırasında 34 milyon kullanıcı 98 milyon etkileşimde bulunmuştu. Yine bu senenin başında Facebook Meksika liglerini yayınlayabilmek için Univision Communications’la bir anlaşma yapmıştı.

Facebook’un gelecek sezonlarda Türkiye gibi aktif kullanıcı sayısı yoğun olan ülkeler için de özel anlaşmalar yapması heyecanla bekleniyor. Bu arada Facebook’un Eylül’den itibaren Amerika’da yayınlanmaya başlayacak Şampiyonlar Ligi maçlarının diğer ülke kullanıcıları tarafından izlenmesini engellemek için VPN gibi çözümlere karşı özel önlemler alıp almayacağı da merak konusu.