reklamı kapat

POPÜLER

Şampiyonlar Ligi finalini izlemeye giden herkesin yüzü taranacak

Şampiyonlar Ligi finalini yerinde izlemek isteyen futbol sevenler aynı zamanda yeni bir güvenlik önleminin geniş kitleler üzerinde denenmesine şahit olacak.

Bildiğiniz gibi Şampiyonlar Ligi finali 3 Haziran‘da Cardiff’te gerçekleşecek. Bu büyük spor etkinliği aynı zamanda birçok teröristin hedefi olma potansiyeline sahip. Dolayısıyla Cardiff şehrine gelen her turistin güvenliği Galler Polisi’nin sorumluluğu olacak. Güney Galler Polisi ise bu önemli gecenin bir vahşete sahne olmaması için ciddi önemler alıyor.

Bunlar arasında yüz tarama ve tanıma sistemi de yer alıyor. Bahsi geçen sistem maç dolayısıyla şehre gelmesi beklenen 170,000 kişinin yüzünü tarayacak. Üstelik bu işlem maçı izlemek üzere stada gitseler de, gitmeseler de gerçekleşecek. Ardından taranan bu yüzler şüpheli şahıslardan oluşan bir veri tabanı ile karşılaştırılacak. Eşleşme olması durumunda bu sistem sayesinde teröristler planladıkları saldırıyı gerçekleştiremeden yakalanacak. Bu sayede Şampiyonlar Ligi finaline gölge düşmemiş olacak.

Öte yandan bu teknolojinin insanların yüzünü net bir şekilde gördüğünde tarayabildiği ve tanımlayabildiği de biliniyor. Bu sebeple teknolojinin böyle büyük bir etkinlikte kullanılmaya hazır olmadığını düşünenler de bulunuyor. Yakın geçmişte Londra Polisi bu teknolojiyi bir karnaval sürecinde kullandı. 454 kişiyi gözaltına almalarına rağmen gerçekten şüpheli veya suçlu olan kimse ele geçirilemedi. Dolayısıyla Şampiyonlar Ligi finalindeki bu deneyin nasıl sonuçlanacağı da merak konusu.