reklamı kapat

POPÜLER

Red

Vodafone 4G alanında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi

Dünyada 4G’nin son teknolojisi LTE Advanced’in lider operatörü Vodafone, Türkiye’de 2016 yılı başlarında kullanıma sunulması planlanan 4G hizmetlerine yönelik çalışmalarına bir ilki daha ekledi. LTE Broadcast Teknolojisi ile HD video yayını, Türkiye’de kurulan Nokia test sistemleri üzerinden, İstanbul Maslak’taki Vodafone Plaza’da noter huzurunda gerçekleştirildi. 

Türkiye’de ilk defa LTE Broadcast denemesini başarıyla tamamlayan Vodafone, yapılan bu testte aynı anda birden fazla yüksek kalitede TV/video yayınlarının çok sayıda mobil kullanıcıya iletilebileceğini ortaya koydu. Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından gerçekleştirilen LTE Broadcast (e-MBMS -evolved Multimedia Broadcast Service) testi, Türkiye’de kurulu, uçtan uça Nokia altyapısına sahip 4G test şebekesinde 2600 MHz bandında Qualcomm test telefonları kullanılarak yapıldı.

LTE Broadcast teknolojisi ile istenilen yayın içeriği kullanıcı sayısından bağımsız olarak belirli bölgedeki herkese gönderilebileceğinden mevcut veri kapasitesini ve kalitesini etkilemediği belirtiliyor. Bu sayede abone bir yandan yüksek kalitede video içeriğini izlerken, diğer yandan yeni nesil mobil medya tecrübesini deneyimleyebiliyor. Mevcut karasal TV yayıncılığına benzeyen bu özellik sayesinde kullanıcıların yüksek kaliteli içeriğe istedikleri zaman ulaşacağı söyleniyor. Özellikle konser alanları ve spor müsabakaları gibi çok yoğun bir kalabalığın bir arada olduğu durumlarda, Vodafone mobil geniş bant şebekesinin LTE Broadcast özelliğinin yoğun bir kullanım olsa bile aynı anda tüm Vodafone abonelerine HD kalitesinde video içeriğini canlı olarak izleme olanağı sunacağı belirtiliyor. 

4G kapsaması yıllar içinde yaygınlaştıkça, bu hizmetin  ulusal dijital televizyon yayıncılığına dönüşebileceği, başka bir deyişle mobil genişbant şebekesi üzerinden ulusal kanalların seyredilebileceği de ifade ediliyor. Vodafone, 4G teknolojisini önümüzdeki yılın başında kullanıma sunmayı planlıyor.

İLGİLİ HABERLER