reklamı kapat

POPÜLER

Red

Vodafone’dan 4,5G’de yeni hız rekoru

LTE-Advanced, yani bizdeki adıyla 4,5G teknolojisine ulaşmaya sayılı günler kaldı. 1 Nisan’dan itibaren kullanıma sunulması beklenen internet teknolojisi için üreticiler de test çalışmalarını hızlandırdı. Bu alandaki önemli yatırımcılardan Vodafone, yeni bir hız rekoru daha kırarak 4,5G’ye hazır olduğunu bir kez daha ispatladı.

Geçtiğimiz yaz gerçekleşen 4,5G ihalesinde satın aldığı frekanslarda test çalışmalarını sürdüren Vodafone, toplam 942 Mbps hıza ulaşarak rekor kırdı. İstanbul Tuzla’daki Vodafone binasında noter huzurunda gerçekleştirilen hız testinde, 4CA (4 Carrier Aggregation – 4 Taşıyıcı Birleştirme) teknolojisi, 4T4R (4 Transmitter 4 Receiver – 4 Alıcı 4 Verici) ve 256-QAM (Quadrature Amplitude Modulation – Dikgen Genlik Modülasyonu) kullanıldı. Vodafone mühendisleri bu testle, Türkiye’de ilk kez 800, 1800, 2100 ve 2600 MHz olmak üzere 4 farklı bandı birleştirirken, bir veri kodlama çeşidi olan 256-QAM modülasyonunu da Türkiye’de ilk kullanan teknoloji ekibi oldu.

Tüm kablosuz alıcı ve verici sistemlerinde kullanılan modülasyon teknolojileri, bilginin kodlanarak fiziksel kanallarda taşınmasını sağlıyor. Vodafone mühendislerinin kullandığı modülasyon tekniği 256-QAM ile ise dünyada 4,5G için kullanılan mevcut 64-QAM teknolojisine göre yaklaşık yüzde 33 daha yüksek hızlara ulaşılabiliyor.

İLGİLİ HABERLER